Dulce Aragonská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dulce Aragonská
Narození 1160
Úmrtí 1. září 1198 (ve věku 38 let)
Coimbra
Manžel(ka) Sancho I. Portugalský
Děti Tereza Portugalská (1178–1250), Sancha, paní z Alenqueru, Alfons II. Portugalský, Pedro z Urgellu, Ferdinand Portugalský, Blanka Portugalská, Berengarie Portugalská a Mafalda Portugalská
Rodiče Ramon Berenguer IV. Barcelonský a Petronila Aragonská
Příbuzní bratři Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1215598, Alfons II. Aragonský, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ7177912, Ramon Berenguer IV. Provensálský a Sancho Aragonský
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dulce Aragonská (11601. září 1198, Coimbra) byla portugalská královna, dcera barcelonského hraběte Ramona Berenguera IV. a aragonské královny Petronily, jediné dcery aragonského krále Ramira II.

Za následníka portugalského trůnu Sancha I. byla mladičká Dulce provdána roku 1175 a již rok po svatbě se manželům narodila první dcera Tereza. Po ní následovalo dalších devět či deset dětí, které byly společně s nevlastními sourozenci (Sancho byl velmi plodný, i co se levobočků týče) využity v rámci mírové sňatkové politiky.

Portugalský trůn manželé získali na konci roku 1185, po smrti Sanchova otce Alfonse a Dulce se tak stala portugalskou královnou. Zemřela v roce 1198 a Sancho ji přežil o celých dvanáct let.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Portugalská královna
Předchůdce:
Matilda Savojská
11851198
Dulce Aragonská
Nástupce:
Urraca Kastilská