Berengarie Portugalská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Berengarie Portugalská
dánská královna
Královna Berengarie na fresce v Ringstedu
Královna Berengarie na fresce v Ringstedu
Manžel Valdemar II. Vítězný
Narození 1195?
Úmrtí 27. března 1221
Pohřbena klášter v Ringstedu
Předchůdce Dagmar Dánská
Následník Eleonora Portugalská
Potomci Erik IV. Dánský
Žofie Dánská
Abel Dánský
Kryštof I. Dánský
Dynastie Burgundští
Otec Sancho I. Portugalský
Matka Dulce Aragonská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Berengarie Portugalská (portugalsky Berengária de Portugal, dánsky Berengária af Portugal, 1195?27. března 1221) byla portugalská infantka a jako manželka dánského krále Valdemara II. dánská královna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Cop nalezený
v Berengariině hrobce.

Berengarie se narodila jako předposlední z jedenácti dětí portugalského krále Sancha I. a jeho manželky Dulce Aragonské.

Roku 1214 byla ve věku zhruba osmnácti let provdána za ovdovělého dánského krále Valdemara II. (první manželkou byla česká princezna Dagmar, dcera Přemysla Otakara I.). Během tohoto pouze sedm let trvajícího manželství uskutečnil Valdemar své slavné tažení do Estonska.

Berengarie nebyla u dánské veřejnosti populární. Veřejnost měla tendenci srovnávat ji s její velmi oblíbenou předchůdkyní, královnou Dagmar; v lidových baladách byla sice se svými černými vlasy a tmavýma očima označována za krasavici, ale jako krutá, pyšná, hamižná a bezcitná stavěna do protikladu s mírnou a laskavou plavovlasou a modrookou Dagmar, obviňovali ji ze zvýšení daní Valdemarem II., jež šly na jeho vojenské akce. V historických pramenech však nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by opravňovaly takový tvrdý soud.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Dánskému králi Valdemarovi II. Berengarie porodila čtyři děti – dceru a tři syny; synové postupně všichni usedli na dánský trůn.

Při porodu pátého dítěte Berengarie v březnu 1221 zemřela. Je pohřbena v klášterním kostele v Ringstedu vedle Valdemara II., po jeho druhém boku je pohřbena královna Dagmar (Markéta).

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

V roce 1855 nechal dánský král Frederik VII., jenž se velmi zajímal o historii a archeologii, otevřít Berengariinu hrobku. Kromě kostry královny zde byly nalezeny zbytky hedvábného oděvu a silný cop.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Dánská královna
Předchůdce:
Dagmar Dánská
12141221
Berengarie Portugalská
Nástupce:
Eleonora Portugalská mladší královna