Přeskočit na obsah

Sancho Ramírez

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sancho Ramírez
aragonský a navarrský král
Portrét
Aragonský král
Období10631094
PředchůdceRamiro I.
NástupcePetr I.
Navarrský král
Období10761094
PředchůdceSancho IV.
NástupcePetr I.

Narození1042
Úmrtí4. června 1094
Huesca, Aragonské království
PohřbenKlášter San Juan de la Peña
ManželkyIsabela z Urgellu
Felicia z Roucy
PotomciPetr I. Aragonský
Ferdinand Aragonský
Alfons I. Aragonský
Ramiro II. Aragonský
DynastieJiménezové
OtecRamiro I. Aragonský
MatkaErmesinda z Bigorre
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sancho Ramírez (10424. června 1094, Huesca) byl v letech 1063 až 1094 aragonským králem a od roku 1076 králem navarrským pod jménem Sancho V. Narodil se jako nejstarší syn Ramira I. Aragonského a jeho první manželky Ermesindy z Bigorre. Jeho otec byl prvním aragonským králem a nemanželským synem navarrského krále Sancha III. Aragonskou korunu zdědil po svém otci v roce 1063. Králem navarrským byl zvolen navarrskými šlechtici po zavraždění svého bratrance Sancha IV. jeho sourozenci.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sancho se svým otcem, králem Ramirem na rukopisu z Jacy ze 13. století

Sancho Ramírez se stal druhým aragonským králem po smrti svého otce v roce 1063. V letech 1067 až 1068 ho válka tří Sanchů zatáhla do konfliktu s jeho bratranci, oba se také jmenovali Sancho: s navarrským králem Sanchem IV. a kastilským králem Sanchem II. Kastilský Sancho se pokoušel dobýt zpět Burebu a Alta Rioju, které jeho otec daroval králi Navarry, ale dobytí se mu nedařilo. Navarrský Sancho prosil o pomoc aragonského Sancha při obraně svého království. Sancho Kastilský porazil oba bratrance a znovu dobyl Burebu a Alta Rioju a také Álavu.

Sancho Ramírez následoval otcovu praxi a na začátku své vlády nepoužíval královský titul, i když se jeho stát stal plně nezávislým. To se změnilo v roce 1076, když byl Sancho IV. Navarrský zavražděn svými vlastními sourozenci, což vyvolalo v království nástupnickou krizi. Nejprve byl malý syn zavražděného krále, García, který uprchl do Kastilie, uznán Alfonsem VI. za titulárního krále, zatímco Sancho Ramírez naverboval na svou stranu šlechtice z Navarry, kteří nechtěli, aby jejich království spadalo pod Alfonsův vliv. Krize byla vyřešena rozdělením. Sancho Ramírez byl zvolen králem Navarry; dříve napadené západní provincie království postoupil Alfonsovi. Od té doby se Sancho označoval nejen za krále navarrského, ale i aragonského.

Sancho v roce 1064 dobyl Barbastro, v roce 1083 Graus a v roce 1089 Monzón. Poražen byl pravděpodobně v roce 1084 v bitvě u Morelly Cidem, který útočil na jeho země a země jeho muslimských spojenců. Král Sancho zemřel 4. června 1094 v bitvě u Huescy.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Sancho uzavřel své první manželství v roce 1065 s Isabelou, dcerou hraběte Ermengola III. z Urgellu. Manželům se před rozvodem v roce 1071 narodil syn:

Jeho druhou manželkou se v roce 1076 stala Felicia, nejmladší dcera hraběte Hilduina IV. z Montdidier. S tou měl tři syny:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sancho Ramírez na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ramiro I.
Aragonský král
Sancho
10631094
Nástupce:
Petr I.
Předchůdce:
Sancho IV.
Navarrský král
Sancho V.
10761094
Nástupce:
Petr I.