Přeskočit na obsah

Marie Amálie Brazilská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marie Amálie Brazilská
Portrét
Marie Amálie
Úplné jménoMaria Amélia Augusta Eugênia Josefina Luísa Teodolinda Elói Francisco Xavier de Paula Gabriela Rafaela Gonzaga
Narození1. prosinec 1831
Paříž, Francie
Úmrtí4. února 1853
Funchal, Portugalské království
PohřbenaConvento de Santo Antônio, Rio de Janeiro, Brazílie
DynastieBraganzové
OtecPetr I. Brazilský
MatkaAmélie de Beauharnais
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Amélie Portugalská (1. prosince 1831, Paříž4. února 1853, Funchal, Madeira), portugalsky: Maria Amélia Augusta Eugênia Josefina Luísa Teodolinda Heloísa Francisca Xavier de Paula Micaela Gabriela Rafaela Gonzaga de Bragança, byla princeznou z Braganzy a snoubenkou arcivévody Maxmiliána, který se později stal mexickým císařem.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Narodila se z druhého manželství brazilského císaře Pedra I. s princeznou Amélií z Leuchtenberku. Matka byla vnučkou bavorského krále Maxmiliána I., jehož dcera Augusta Amálie se v roce 1806 provdala za pozdějšího prvního vévodu z Leuchtenberku a nevlastního syna francouzského císaře Napoleona I., Evžena de Bauhernais. Otec Pedro, bývalý portugalský král a brazilský císař, přesídlil po abdikaci v roce 1831 do Francie. Přijal titul vévody z Braganzy a portugalského regenta za dceru Marii II..

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla jedinou dcerou Petra I. Brazilského a jeho druhé manželky Dony Amélie. Po narození pobývala Marie Amálie s matkou a polorodými sestrami (bývalou královnou Marií Glorií a Isabelou Marií) v Paříži a po opětovném nástupu Marie na portugalský trůn přesídlily do Lisabonu. Po otcově smrti v roce 1833 žila s matkou v bavorském Seeonu poblíž Chiemsee. V roce 1850 se přestěhovaly do portugalského Lisabonu, kde se seznámila s bratrem rakouského císaře Františka Josefa I., Maxmiliánem. I když se oba mladí lidé zamilovali a císař dal svůj souhlas k sňatku, svatba se nikdy neuskutečnila. Marie Amálie před svatbou podlehla plicní tuberkulóze. Zemřela v jednadvaceti letech na ostrově Madeira.

Marie Amálie draze milovala svého otce stejně tak jako on ji. Na smrtelné posteli řekl: "Neustále říkejte tomuto dítěti, že její otec ji tak velice miloval... ať na mě nezapomene ...vždycky poslouchej svou matku, to jsou má poslední přání." V časném odpoledni onoho dne (24. září 1834) Petr zemřel.

Marie Amálie se hodně učila a její motivací byl prý její zesnulý otec, často se tázala: "A byl by můj otec, který se na mě teď dívá z nebe, spokojený se svou dcerou?" Nikdy nebyla schopna zcela překonat trauma z jeho smrti, která se jí hluboce dotkla. O jejích citech vypovídá dopis napsaný 27. srpna 1851:

"Byla jsem v královském paláci v Queluzu... po smrti mého otce jsem nikdy jsem tento palác neviděla znovu. Nic si z toho nepamatuji, absolutně nic s výjimkou místnosti, kde můj otec zemřel!... Tam si pamatuji všechno! Každá věc se obtiskla do mé paměti, přestože mi v tu dobu byly pouze tři roky! S velkými emocemi jsem nyní vstoupila do této místnosti!... postel ...postel je stále stejná, na stejném místě, se stejnými nebesy; je tam stejné povlečení, stejné polštáře... všechno tak stejně zůstalo... běda ...
Zahrada zde je nádherná; ukázali mi lesík pomerančovníků, zasazených stejný rok co zemřel otec, na jeho žádost, a strom, který můj otce sám zasadil... Hluboký smutek mě zasáhnul, když jsem rozjímala nad těmi stromy, které otce přežily a které pravděpodobně přežijí všechny z nás. Je to ukázka křehkosti živých bytostí. Člověk je nejkřehčí ze všech bytostí, umírá, zatímco věci které byly původně vytvořeny pro jeho pohodlí, přežívají staletí! ...Ale odbočuji do svých melancholických úvah ... - Marie Amálie."

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Jan V. Portugalský
 
 
Petr III. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Marie Anna Josefa Habsburská
 
 
Jan VI. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Josef I. Portugalský
 
 
Marie I. Portugalská
 
 
 
 
 
 
Mariana Viktorie Španělská
 
 
Petr I. Brazilský
 
 
 
 
 
 
Karel III. Španělský
 
 
Karel IV. Španělský
 
 
 
 
 
 
Marie Amálie Saská
 
 
Šarlota Španělská
 
 
 
 
 
 
Filip Parmský
 
 
Marie Luisa Parmská
 
 
 
 
 
 
Luisa Alžběta Francouzská
 
'Marie Amálie Brazilská'
 
 
 
 
 
František V. de Beauharnais
 
 
Alexandre de Beauharnais
 
 
 
 
 
 
Marie Anna de Pyvart de Chastullé
 
 
Evžen de Beauharnais
 
 
 
 
 
 
Joseph-Gaspard Tascher de la Pagerie
 
 
Joséphine de Beauharnais
 
 
 
 
 
 
Rose-Claire des Vergers de Sannois
 
 
Amélie de Beauharnais
 
 
 
 
 
 
Fridrich Michal Falcko-Zweibrückenský
 
 
Maxmilián I. Josef Bavorský
 
 
 
 
 
 
Marie Františka Falcko-Sulzbašská
 
 
Augusta Bavorská
 
 
 
 
 
 
Jiří Vilém Hesensko-Darmstadtský
 
 
Augusta Vilemína Marie Hesensko-Darmstadtská
 
 
 
 
 
 
Marie Luisa Albertina Leiningensko-Falkenbursko-Dagsburská
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Maria Amélie von Portugal na německé Wikipedii a Maria Amélie de Bragança na portugalské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]