Marie Amálie Saská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Amálie Saská
neapolská a sicilská královna
španělská královna
Maria Amalia of Saxony.jpg
Manžel Karel III. Španělský
Narození 24. listopadu 1724
Drážďany, Německo
Úmrtí 27. září 1760
(ve věku 35 let)
Madrid, Španělsko
Pohřbena El Escorial
Dynastie Wettinové
Otec August III. Polský
Matka Marie Josefa Habsburská
Podpis podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Amálie Saská (Maria Amalia Christina Franziska Xaveria Flora Walburga; 24. listopad 172427. září 1760) byla saská a polská princezna a španělská, neapolská a sicilská královna, manželka Karla III. Byla jedním z mnoha dětí Augusta III. Polského a Marie Josefy Habsburské. Měla 14 sourozenců, z nichž nejvýznamnější byli Fridrich Kristián Saský, Marie Anna a Marie Josefa, matka krále Ludvíka XVI.

Zásnuby a svatba s Karlem III.[editovat | editovat zdroj]

V roce 1737 se Marie Amálie zasnoubila s neapolským a sicilským králem, budoucím španělským králem Karlem III. Datum svatby se potvrdil 31. října 1737 a o rok později, v roce 1738, se čtrnáctiletá Marie Amálie provdala za Karla. Sňatek se konal v květnu 1738 v Drážďanech v zastoupení a její ženicha zastupoval její bratr Fridrich Kristián Saský. Přestože manželství bylo politicky dohodnuto, měli manželé blízký vztah.

Dvojice se poprvé setkala až 19. června 1738. Svatební oslavy trvaly až do 3. července, kdy Karel vytvořil tzv.. Insigne e reale ordine di San Gennaro, nejprestižnější rytířské vyznamenání v království. O několik let později, 19. září 1771, vytvořil ve Španělsku i Řád Karla III.

Vliv na rozvoj architektury[editovat | editovat zdroj]

Marie Amálie byla velmi vzdělaná žena. Významnou roli hrála například při stavbě zámku Caserta, který se začal stavět v den manželových 26. narozenin, tedy 20. ledna 1752. Rovněž se podílela na výstavbách paláce Portici ( Reggia di Portici), divadla di San Carlo, které bylo postaveno jen za 270 dnů, a zámku Capodimonte v Neapoli. Její manžel také dal zrenovovat královský palác v Neapoli.

Nástup na španělský trůn[editovat | editovat zdroj]

Na konci roku 1758 se u Karlova bratra Ferdinanda VI. Španělského začaly projevovat stejné projevy deprese, jaké měl i jejich otec. Ferdinand v srpnu 1758 ztratil svou oddanou manželku Barboru Portugalskou a to mělo za následek zhoršení jeho psychického stavu. Proto 10. prosince 1758 jmenoval Karla za svého následníka (vlastní potomky neměl) a následně odešel z Madrid u do Villaviciosa de Odón, kde v roce 1759 zemřel.

Po jeho smrti byl manžel Marie Amálie prohlášen za španělského krále a vládl pod jménem Karel III. Respektoval však smlouvu s Vídní, podle níž, pokud se stal španělským králem, nesměl ke Španělsku připojit Neapolské a Sicilské království. Ještě v témže roce manželé opustili Neapol a odešli do Madridu. Dvě své děti nechali v Casertě. Třetí syn Ferdinand I. se stal panovníkem Království obojí Sicílie, kde vládl v letech 18161825 (jako Ferdinand IV. vládl Neapoli (17591806) a jako Ferdinand III. Sicílii (17591816)). Druhý nejstarší syn Marie Amálie Karel se stal následníkem španělského trůnu. Její nejstarší syn infant Filip byl mentálně zaostalý, a proto byl vyloučen z následnictví.

Ve Španělsku se manžel Marie Amálie snažil o zlepšení stavu ekonomiky a o zvýraznění země jako takové. Marie Amálie se i zde pustila do rekonstrukce královských rezidencí. Spolu se svým manželem pomohla založit podnik na výrobu luxusního porcelánu, který se jmenoval Real Fabrice del Buen Retiro. Vyhradili privilegované továrně královský zámek Buen Retiro u Madridu.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

V září 1760, pouze jeden rok po příjezdu do Španělska, zemřela Marie Amálie na tuberkulózu v zámku Buen Retiro. Pohřbena je v královské hrobce El Escorial. V roce 1788 vedle ní pohřbili i jejího manžela.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

  • 1724-1738: Její Královská Výsost princezna Marie Amálie Saská, princezna polská a litevská
  • 1738-1759: Její Veličenstvo královna Marie Amálie, královna neapolská a sicilská, infantka španělská, princezna saská, polská a litevská
  • 1759-1760: Její Veličenstvo královna Marie Amálie, královna španělská, princezna neapolská a sicilská, princezna saská, polská a litevská

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mária Amália Saská na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Neapolská a sicilská královna
Předchůdce:
Alžběta Kristýna Brunšvicko-Wolfenbüttelská
1738 - 1759
Marie Amálie Saská
Nástupce:
Marie Karolína Habsbursko-Lotrinská
Španělská královna
Předchůdce:
Barbora Portugalská
1759 - 1760
Marie Amálie Saská
Nástupce:
Marie Luisa Parmská