Marie Josefa Habsburská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Josefa Habsburská
Polská královna, velkokněžna litevská, saská kurfiřtka
Marie Josefa Habsburská, 1720
Marie Josefa Habsburská, 1720
Doba vlády 17331763
Manžel August III. Polský
Korunovace 1734
Narození 8. prosince 1699
Vídeň
Úmrtí 17. listopadu 1757
Drážďany
Dynastie Habsburkové
Otec Josef I. Habsburský
Matka Amálie Vilemína Brunšvicko-Lüneburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maria Josefa Habsburská (Maria Josepha Benedikta Antonia Theresia Xaveria Philippine, 8. prosince 1699, Vídeň, Rakousko17. listopadu 1757, Drážďany, Sasko) byla arcivévodkyně rakouská a sňatkem s Augustem III. Saským se nejprve stala saskou kurfiřtkou a později i polskou královnou.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Arcivévodkyně byla nejstarším dítětem císaře Josefa I. a jeho manželky Amálie Vilemíny Brunšvické. Marie Josefa měla dva mladší sourozence: bratra Leopolda Josefa (1700–1701) a sestru Marii Amálii (1701–1756).

Marie Josefa měla teoretickou šanci stát se dědičkou habsburských držav, kdyby její otec ani strýc nezplodili syna, o tuto šanci ji však připravila Pragmatická sankce jejího strýce Karla VI. ve prospěch jeho dcery Marie Terezie.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

O sňatku mezi Marií Josefou a Augustem se uvažovalo už od roku 1704, Marie se však nesměla vdát za nekatolíka. Přestože Marie Josefa nebyla příliš pohledná, byla z politických důvodů žádoucí nevěstou. V roce 1712 August konvertoval ke katolictví, a tak jednání začala nabírat hmatatelnější obrysy. Dne 20. srpna 1719 byla Marie Josefa provdána za Augusta, který se v roce 1733 stal saským kurfiřtem a později také králem Republiky obou národů jako August III. Saský. 17. ledna 1734 byla společně s ním korunována.

Prostřednictvím tohoto sňatku mezi Wettiny a Habsburky ženichův otec August II. Silný doufal, že zajistí Sasku lepší pozici v případné válce o následnictví Habsburské monarchie. Nejstarší syn páru Fridrich Kristián Saský ale následoval svého otce a stal se také saským kurfiřtem.

V roce 1740 nárokovala rakouský trůn, ne však pro sebe, ale pro svého manžela. Tento boj vzdala v roce 1742 a brzy s Rakouskem uzavřela alianci.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Marie Josefa měla se svým manželem 14 dětí:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Josepha of Austria na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Polská královna
Předchůdce:
Kateřina Opalinská
1733 - 1757
Marie Josefa Habsburská
Nástupce:
-