Maxmilián III. Josef

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maxmilián III. Josef
bavorský kurfiřt
Portrét
Doba vlády 17451777
Narození 28. března 1727
Mnichov
Úmrtí 30. prosince 1777
Mnichov
Nástupce Karel II. Teodor
Manželky Marie Anna Saská
Potomci -
Dynastie Wittesbašská
Otec Karel Albrecht
Matka Marie Amálie Habsburská

Maxmilián III. Josef Karel (28. března 1727 Mnichov30. prosince 1777 Mnichov) byl bavorským kurfiřtem v letech 17451777.

Maxmilián byl synem císaře Karla VII. Albrechta. Po zkušenostech s neslavnou účastí Bavorského kurfiřtství ve válce o rakouské dědictví, v které se angažoval jeho otec, se Maxmilián zřekl velké politiky a zaměřil se spíše na rozvoj vlastní území. Výrazně se zasloužil o hospodářský rozmach Bavorska v této době. Podporoval umění, obzvláště literaturu (založil Akademii výtvarných umění v Mnichově), zavedl povinnost všeobecné školní docházky a založil Bavorskou akademii věd.

V roce 1747 založil Nymphenburgskou porcelánku, která se brzy stala světoznámou, především díky práci Franze Astona Bustelliho. Jako zajímavost stojí za povšimnutí, že přes svoji podporu a oblibu hudby (sám uměl a dokonce i komponoval), odmítl uspořádat Mozartovo vystoupení jako příliš nákladné. Když v roce 1770 způsobila velká neúroda hladomor, Maxmilián si k zmírnění této pohromy vzal půjčku v Holandsku, prodal dokonce část klenotů z pokladnice a nechal rozdělit obilí z dvorských sýpek.

Ve stejném roce nechal skrze svého duchovního rádce zakázat Oberammergauerské pašijové hry s tím odůvodněním, „že toto největší tajemství naší svaté víry na jeviště nepatří“.

Kurfiřt Maxmilián III. Josef se oženil 9. července 1747 v Mnichově s princeznou Marií Annou Saskou (1728-1797), dcerou polského krále Augusta III. a jeho ženy Marie Josefy Habsburské. Manželství zůstalo bezdětné.

V roce 1777 umírá Maxmilián na neštovice. Brzy nato propuká válka o bavorské dědictví, v jejímž důsledku Bavorsko ztrácí Innskou čtvrť. S jeho smrtí také vymírají bavorští Wittelsbachové a v Bavorsku nastupuje falcká linie tohoto rodu.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maximilian III. Joseph (Bayern) na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RALL, Hans; RALL, Marga. Die Wittelsbacher in Lebensbildern. Graz ; Wien ; Köln ; Regensburg : Styria ; Pustet, 1986. 431 s. ISBN 3-222-11669-5. (německy)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Karel VII. Bavorský
Znak z doby nástupu Kurfiřt bavorský
17451777
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Karl II. Theodor