Albert Kazimír Sasko-Těšínský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Albert Kazimír Sasko-Těšínský
Narození 11. července 1738
Moritzburg
Úmrtí 10. února 1822 (ve věku 83 let)
Vídeň
Místo odpočinku Císařská hrobka ve Vídni
Povolání sběratel
Ocenění rytíř Řádu zlatého rouna
Řád bílé orlice
Manžel(ka) Marie Kristina Habsbursko-Lotrinská
Rodiče August III. Polský a Marie Josefa Habsburská
Příbuzní bratři Karel Saský, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ565780, Fridrich Kristián Saský a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ63605
sestry Marie Josefa Saská, Marie Amálie Saská, Marie Anna Saská, Marie Kunigunda Saská, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ15439085, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ16859543 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ70244
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albert Kazimír August Sasko-Těšínský (* 11. června 1738 v Moritzburgu u Drážďan; † 10. února 1822 ve Vídni) byl těšínský vévoda a německý princ z albertinské větve Wettinů, který se přiženil do Habsburského rodu. Byl významným mecenášem umění. Založil Albertinu, největší sbírku grafiky a kreseb na světě. Byl mladším synem Augusta III. Polského a Marie Josefy Habsburské a kmotrem Alberta Sasko-Kobursko-Gothajského.

Mladého Alberta si se svolením své matky Marie Terezie za manžela vybrala Marie Kristina Habsbursko-Lotrinská. Po svatbě ze dne 8. dubna 1766 na zámku Hof východně od Vídně, která se odehrála brzy po smrti Mariina otce Františka I. Štěpána Lotrinského, získal těšínské území a titul Těšínský vévoda.

Během let 1765 až 1780 byl místodržícím Uherska.

Poté byl do roku 1793 guvernérem Rakouského Nizozemí, kde byl za jeho působení vybudován palác Laken, dnešní sídlo belgické královské rodiny. Tam začal budovat svou rozsáhlou uměleckou sbírku. Velel rakouskému vojsku v bitvě u Jemappes 6. listopadu 1792, po níž bylo francouzským vojskem Rakouské Nizozemí dočasně obsazeno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Albert of Saxony, Duke of Teschen na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]