Žofie Amálie Brunšvická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Žofie Amálie
Brunšvicko-Lüneburská
královna dánská a norská
královna Žofie Amálie Brunšvická
Královna Žofie Amálie kolem r. 1670
autor Abraham Wuchters
Doba vlády 16481670
Narození 24. března 1628
Herzbergu
Úmrtí 20. února 1685
(ve věku 56 let)
Kodaň
Pochována Katedrála v Roskilde
Panovník Frederik III. Dánský
Dynastie Welfové
Otec Jiří Brunšvicko-Lüneburský
Matka Anna Eleonora Hessensko-Darmstadtská

Žofie Amálie Brunšvická (dánsky Sophie Amalie) (24. března 1628, Herzbergu20. února 1685, Kodaň) byla rodem brunšvicko-lüneburská princezna a jako manželka dánského krále Frederika III. dánská královna v letech 16481670.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Žofie Amálie se narodila jako čtvrté dítě a jediná dcera brunšvicko-lüneburského vévody Jiřího (1583–1641) a jeho manželky Anny Eleonory Hessensko-darmstadtské (1601–1659).

Pozdější dánský královský pár – král Frederik III. a královna Žofie Amálie Brunšvická na dvojportrétu z období po jejich svatbě roku 1643

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Ve věku 12 let byla zasnoubena s následníkem dánského trůnu, princem Frederikem (pozdějším dánským králem Frederikem III.) a o tři roky později, 1. října roku 1643 se za něj v Glücksburgu provdala. Manželství bylo uzavřeno z politických důvodů a manželé k sobě nikdy nechovali hlubších citů, nelze se tedy divit, že oba měli mimomanželské vztahy, jež si vzájemně tolerovali.

Z manželství Žofie Amálie a Frederika III. vzešlo osm dětí, z nichž dvě mladší zemřely v útlém věku:

Královna[editovat | editovat zdroj]

Žofie Amálie společně s manželem nastoupila na dánský a norský trůn 28. února roku 1648 po smrti svého tchána Kristiána IV. Pár byl korunován v katedrále Panny Marie v Kodani; byla to poslední dánská korunovace v tomto svatostánku.

Královna měla spíše mužské záliby: ráda jezdila na koni a milovala lov. Byla přesvědčena o své výjimečné společenské nadřazenosti a podle toho i žila na vysoké noze, ve výjimečném přepychu, inspirujíc se francouzským králem Ludvíkem XIV., což se negativně podepisovalo na stavu královské pokladny. Pohoršení vyvolalo pózování královny v rouše Evině na portrétu, který ji představoval jako bohyni Héru. Žofie Amálie zahájila stavbu královské rezidence, který byl nazván jejím jménem – palác Amalienborg (oficiální rezidence dánských králů v Kodani). Měla velký vliv na politické dění (m.j. na vznik absolutní monarchie v Dánsku), podporovala svazky Dánska se Švédskem a Francií, čehož výsledkem bylo i manželství její dcery Ulriky Eleonory se švédským králem Karlem IX. Po smrti manžela většinu času trávila v paláci Amalienborg, aby neztratila kontrolu nad vládou svého syna Kristiána V.

Dánové ji pamatují především pro její chorobnou nesnášenlivost a nenávist k nevlastní sestře jejího manžela, syna krále Kristiána IV. z druhého morganatického manželství, Eleonoře Kristýně: manžel Eleonory Kristýny Corfitz Ulfeldt získal sňatkem významné úřady, vládu a především značný vliv na krále Kristiána IV. a po jeho smrti se snažil zabránit korunnímu princi Frederikovi v nástupu na trůn. Frederik ho přesto ponechal v jeho úřadech, Ulfeldt však byl velmi trnem v oku královně; v roce 1651 byl obviněn z plánování královraždy a prchl do Holandska, poté do Švédska, odkud se vrátil po uzavření míru v Roskilde, po zavedení absolutní monarchie však opět odešel a v roce 1664 se utopil v Rýnu u Basileje. Eleonora Kristýna byla v roce 1663 uvězněna (poté co ji anglický král Karel II. nechal poslat do Dánska) a do královniny smrti držena pod zámkem.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Žofie Amálie zemřela v 20. února 1685 ve své rezidenci Amalienborgu a byla pochována v katedrále v Roskilde, místě posledního odpočinku dánských králů.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Dánská královna
Předchůdce:
Anna Kateřina Braniborská
16481670
Žofie Amálie Brunšvická
Nástupce:
Šarlota Amálie Hessensko-Kasselská
Norská královna
Předchůdce:
Anna Kateřina Braniborská
16481670
Žofie Amálie Brunšvická
Nástupce:
Šarlota Amálie Hessensko-Kasselská