Šarlota Amálie Hesensko-Kasselská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Šarlota Amálie
Hesensko-Kasselská
královna dánská a norská
královna Žofie Amálie Brunšvická
Královna Šarlota Amálie kolem roku 1675
autor Jacob d'Agar
Doba vlády 16701690
Narození 27. dubna 1650
Kassel
Úmrtí 27. března 1714
(ve věku 63 let)
Kodaň
Pochována Katedrála v Roskilde
Panovník Kristián V. Dánský
Dynastie Hesenští
Otec Vilém VI. Hessensko-Kasselský
Matka Hedvika Žofia Braniborská

Šarlota Amálie Hessenská (dánsky Charlotte Amalie) (27. dubna 1650, Kassel27. března 1714, Kodaň) byla jako manželka dánského krále Kristiána V. v letech 16701690 královna Dánska a Norska.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Šarlota Amálie se narodila jako první ze sedmi dětí hessenského lankraběte Viléma VI. (1629–1663) a jeho manželky Hedviky Žofie Braniborské (1623–1683).

Princezna Šarlota Amálie Hessensko-Kasselská

Korunní princezna[editovat | editovat zdroj]

25. července 1667 se v zámku Nykøbing na ostrově Falster provdala za dánského korunního prince Kristiána (1646–1699), který o tři roky později usedl na dánský a norský trůn jako král Kristián V. Manželství bylo politicky motivované a manželé se nikdy nestali blízcí. Kromě toho Šarlota Amálie byla vychovaná jako kalvinistka a její budoucí muž musel před svatbou přislíbit, že bude její vyznání respektovat; toto ujednání bylo značným ústupkem z jeho strany, neboť král i celá královská rodina byli zavázáni k luteránskému vyznání. Ze své strany Šarlota Amálie v předmanželské smlouvě přislíbila, že se naučí dánskému jazyku. Dánský dvůr se dále zavázal financovat stavbu budovy kalvínského sboru v Kodani. V roce 1668 se tak Šarlota Amálie účastnila založení prvního kostela reformované církve v Dánsku, který sloužil malé kongregaci vzniklé tři roky před tím.

Královna[editovat | editovat zdroj]

Korunovace páru se uskutečnila v roce 1671 v kapli zámku Frederiksborg a položila tak základ tradici celebrování korunovací na novém místě (dosud byli dánští monarchové korunováni v katedrále Panny Marie v Kodani). Tato tradice trvala až do roku 1840, kdy zde byl korunován král Kristián VIII.; jeho následovníci již korunováni nebyli.

Značný vliv měla královna při přijetí z Francie vyhnaných hugenotů v Dánsku. Král vydal v roce 1685 obsáhlá privilegia pro uprchlíky pro víru. V roce 1689 byl, za výrazného přispění Šarloty Amálie, v Kodani vysvěcen první kostel reformované církve. Královna byla zakladatelkou všech reformovaných obcí v Dánsku a stála i za svobodou vyznání všech reformovaných v zemi, na něž pamatovala i zřízením řady církevních nadací.

Šarlota Amálie vlastnila řadu pozemků, které osobně velmi starostlivě spravovala. Mezi veřejností byla velmi oblíbená pro své dobré vlastnosti; její popularita vysoce vzrostla v roce 1700 při organizaci obrany Kodaně během invaze švédského krále Karla XII. do Sjællandu za Severní války.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Šarlota Amálie Hessenská s jedním z jejích dětí

Z manželství Šarloty Amálie a Kristiána vzešlo osm dětí, z nich se však tři nedožily dospělosti:

  • Frederik (pozdější dánský král Frederik IV.)
  • Kristián Vilém (1695)
  • Žofie Hedvika (1677–1735)
  • Kristiána Šarlota (1679–1689)
  • Karel(1680–1729)
  • dcerka (potrat, 1682)
  • Vilém (1687–1705).

Královna vdova[editovat | editovat zdroj]

Po smrti svého manžela (25. srpna 1699 se královna vdova Šarlota Amálie usadila v paláci na náměstí Kongens Nytorv v Kodani, který si koupila a kde žila po zbytek svých dní. Palác, na její počest nazvaný Charlottenborg, je od roku 1754 sídlem Dánské královské akademie umění.

Šarlota Amálie zemřela v Kodani 27. března 1714. Její ostatky byly pochovány v katedrále v Roskilde, místě posledního odpočinku dánské královské rodiny.

Jejím jménem – Charlotte Amalie – bylo nazváno hlavní město autonomního ostrovního území USA, Amerických Panenských ostrovů, které se nachází na ostrově svatého Tomáše (v době založení patřily ostrovy Dánsku).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Dánská královna
Předchůdce:
Žofie Amálie Brunšvická
16701699
Šarlota Amálie Hesensko-Kasselská
Nástupce:
Luisa Meklenburská
Norská královna
Předchůdce:
Žofie Amálie Brunšvická
16701699
Šarlota Amálie Hesensko-Kasselská
Nástupce:
Luisa Meklenburská