Fridrich IV. Falcký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fridrich IV.
Bohem požehnaný falckrabě Rýnské Falce, bavorský vévoda, císařský arcistolník a kurfiřt
Fridrich IV.
Fridrich IV.
Doba vlády 22. října 158319. září 1610
Narození 5. března 1574
Amberg
Úmrtí 19. září 1610
Heidelberg
Předchůdce Ludvík VI.
Nástupce Fridrich V.
Manželka Luisa Juliana Oranžsko-nassavská
Potomci Luisa Juliana
Kateřina Sofie
Fridrich
Alžběta Šarlota
Anna Eleonora
Ludvík Vilém
Mořic Kristián
Ludvík Filip
Rod Wittelsbachové
Otec Ludvík VI.
Matka Alžběta Hesenská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fridrich IV. (něm. Friedrich IV. von der Pfalz; 5. března 1574, Amberg19. září 1610, Heidelberg), zvaný „Upřimný“, byl kurfiřt falcký a zakladatel protestantské unie z Wittelsbašského rodu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl jediným synem Ludvíka VI. Falckého a Alžběty Hesenské, který se dožil dospělosti. Jeho otec zemřel v říjnu 1583 a Fridrich byl ve svých devíti letech svěřen do opatrovnictví svého strýce Jana Kazimíra, přesvědčeného kalvinisty, který jeho jménem vládl do roku 1592 v Rýnské Falci, což mělo velký vliv na Fridrichovu budoucnost. Další, kdo malého Fridricha ovlivňoval, byl jeho dvorního lektor, astronom a matematik Bartholemaeus Pitiscus, který byl také kalvinista.

Poté, co v roce 1592 jeho strýc zemřel, převzal moc nad Falcí sám Fridrich. Jeho vláda pokračovala v protikatolickém duchu po vzoru jeho strýce, i když on sám nebyl kalvinista, ale luterán. V roce 1608, v důsledku růstu mezikonfesního napětí v Říši, zejména protestantsko-katolického antagonismu, založil alianci protestantských knížat a říšských měst, nazvanou Protestantská unie. Nedlouho poté, roku 1610 zemřel na následky „svého hýřivého života“ v Heidelbergu, kde je také pochován v chrámu Ducha svatého.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

23. června roku 1593 se Fridrich oženil s Luisou Julianou Oranžskou (1576-1644), dcerou Viléma I. Oranžského, nizozemského místodržícího, a jeho třetí manželky Šarloty Bourbonské. Z manželství vzešlo osm potomků:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Frederick IV, Elector Palatine na anglické Wikipedii a Friedrich IV. (Pfalz) na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RALL, Hans; RALL, Marga. Die Wittelsbacher in Lebensbildern. Graz ; Wien ; Köln ; Regensburg: Styria ; Pustet, 1986. 431 s. ISBN 3-222-11669-5. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ludvík VI.
Znak z doby nástupu Falcký kurfiřt
15831610
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Fridrich V.