Generální guvernér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Generální guvernér (anglicky General-Governor, resp. General Governor, francouzsky gouverneur général, rusky Генера́л-губерна́тор) je právně-politický titul, který označuje úřední osobu, která plní funkci zastupce hlavu státu, resp. monarchy v určité správně-politické oblasti nebo zemi.

V anglosaském světě se užívá titulu General-Governor, resp. General Governor. Jedná se o funkci nejvyššího zástupce Koruny například v dominiích Velké Británie, jako je Austrálie, Nový Zéland nebo Kanada, dříve také v Indii. Titul i funkce jsou úzce svázány s dějinami koloniální správy. Titul generálního guvernéra se ale objevuje po roce 1703 také v Rusku. V kontextu ruských dějin bývá také uváděn v poruštěné formě jako generální gubernátor. Mimo Evropu byla funkce a titul zavedena například v souvislosti s koloniální expanzí Japonska pro Tchaj-wan (1895–1945) a Koreu (1910–1945).

Generální guvernér v britském Commonwealthu[editovat | editovat zdroj]

Britský generální guvernér je formálním zástupcem britského panovníka v zemi. Funkce byla nejprve vytvořena v souvislosti s reformou britské koloniální správy na začátku 20. století, v rámci které se z Kanady a Austrálie staly dominia. Kanada měla prvního generálního guvernéra již v roce 1867, Austrálie v roce 1901 a Nový Zéland v roce 1917. Dnes má britská Koruna celkem 15 generálních guvernérů, mezi které patří:

Funkce generálního guvernéra jsou v současné době spíše formálního a reprezentativního charakteru, i když je existence monarchie například v Kanadě a v Austrálii v posledních desetiletích zpochybňována. V posledních třiceti letech tuto funkci zastávají stále častěji ženy: v Kanadě to byla Michaëlle Jeanová (od roku 2005) a v Austrálii Quentin Bryceová (od 2008). Ve většině případů je generální guvernér jmenován královnou po poradě nebo na doporučení předsedy vlády země. Výjimkou jsou Papua Nová Guinea a Šalamonouvy ostrovy, kde generálního guvernéra volí parlament.

Generální guvernér/gubernátor v carském Rusku[editovat | editovat zdroj]

V době carského Ruska byl generální gubernátor vojensko-administrativním velitelem správní oblasti (kraje), kterému administrativně podléhali další gubernátoři zahrnutí pod jeho jurisdikci. Zastával nicméně především kontrolní funkce. To se týkalo celkem šest z osmi generálních gubernií Ruské říše k roku 1914. Výjimkou byla Moskva a Petrohrad.

K roku 1914 měla Ruská říše celkem osm generálních gubernátorů (guvernérů):

  • Moskevský
  • Petrohradský
  • Varšavský
  • Irkutský
  • Kyjevský
  • Přiamurský
  • Stepní (se sídlem v Omsku)
  • Turkménský
  • Finský

Finský generální gubernátor se řídil specifickým statusem a podléhal finskému právnímu systému. Moskevský a petrohradský generální gubernátor měl v jurisdikci pouze oblast Moskvy a Petrohradu a odpovídal přímo panovníkovi bez existence mezistupně gubernátora gubernie nebo oblasti.

Další použití[editovat | editovat zdroj]

Užití titulu a funkce generálního guvernéra je typická především v koloniálním nebo post-koloniálním kontextu. Například v Arubě a na Antilách existuje funkce generálního guvernéra zastupující nizozemskou královnu. Funkce nebyla cizí ani ve francouzském kontextu (např. generální guvernér francouzské Indočíny), Španělům (např. generální guvernér Filipín) nebo Belgičanům (např. generální guvernér [Belgické Kongo|Konga]]).

Titul a funkce se ale objevila také ve válečném Polsku, kde byl oficiálním zástupcem německé moci v letech 1939–1944 také generální guvernér (Generalgouverneur für die besetzten polnischen Gebiete).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]