Albertina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Budova Albertiny

Albertina je galerie umění založená v roce 1768 ve Vídni vévodou Albertem Sasko-Těšínským a jeho ženou Marií Kristinou (rakouskou arcivévodkyní, čtvrtou, nejmilejší dcerou císařovny Marie Terezie), je jednou z největších světových sbírek grafiky.

Sbírky galerie tvoří cca 50 tisíc kreseb, leptů a akvarelů a více než 1,5 milionu rytin. Katalog uvádí 43 kresby Raffaela Santiho, 145 Albrechta Dürera, 70 Rembrandta (tedy více, než kterákoli jiná galerie na světě) či 150 prací Egona Schieleho. Mezi dalšími autory jsou zastoupeni Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarotti, Peter Paul Rubens, Hieronymus Bosch, Pieter Brueghel, Paul Cézanne, Pablo Picasso, Henri Matisse, Gustav Klimt či Oskar Kokoschka.

Počátkem roku 1919 budova galerie i její sbírky přešly z majetku Habsburků do vlastnictví Rakouské republiky. V roce 1920 byla sbírka rytin spojena se sbírkou staré dvorní knihovny (Hofbibliothek). Jméno «Albertina» dostala galerie v roce 1921. V březnu roku 1945 byla Albertina vážně zasažena bombardováním. V roce 1998 byla kompexně rekonstruována a sbírky uloženy podle nejnovějších poznatků a s vysokým stupněm zabezpečení. V současnosti je galerie přístupná veřejnosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 48°12′16″ s. š., 16°22′4″ v. d.