Kapitolská muzea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kapitolská muzea
Palazzo dei Conservatori patří mezi tři hlavní budovy Kapitolských muzeí
Palazzo dei Conservatori patří mezi tři hlavní budovy Kapitolských muzeí
Údaje o muzeu
Stát ItálieItálie Itálie
Založeno 1734
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapitolská muzea (it. Musei Capitolini) je soustava uměleckých galerií v palácích na náměstí Piazza del Campidoglio, na pahorku Kapitol v Římě. V jejich bohaté sbírce se nacházejí četná umělecká díla z doby antiky, středověku a renesance. Historie muzeí sahá do roku 1471, kdy papež Sixtus IV. daroval Římu sbírku řeckých a římských soch. Bývá tak považováno za nejstarší muzeum světa. K exponátům patří například Kapitolská vlčice, symbol Říma.

Budovy muzea tvoří:

  • Palazzo dei conservatori (Palác konzervátorů) – budova přestavěná Michelangelem a Giacomou della Portou. Nachází se zde Kapitolská vlčice a originál jezdecké sochy Marca Aurelia, jejíž kopie je na náměstí. V druhém patře je Kapitolská pinakotéka (Pinacoteca Capitolina), nejstarší veřejná galerie obrazů vzniklá v letech 1748–1750.
  • Palazzo Nuovo (Nový palác) – od Girolama Rainaldiho ze 17. století. K nejslavnějším dílům patří antická socha Umírající Gal.
  • Palazzo Senatorio (Palác senátu) – od 12. století sídlo správy města, v suterénu je spojovací chodba výše uvedených paláců a výstavní prostory.
  • Palazzo Caffarelli-Clementino

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]