Palazzo di Brera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palazzo di Brera
Veduta laterale del Palazzo di Brera, Milano.jpg
Základní informace
SlohManýristická architektura
ArchitektiFrancesco Maria Richini, Gualtiero Galmanini a Piero Portaluppi
Poloha
AdresaVia Brera, 28 a Via Brera 28, Milán, ItálieItálie Itálie
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palazzo di Brera (Palác Brera, italsky téz Palazzo Brera) je monumentální barokní budova v Miláně, sídlo řady kulturních a vědeckých institucí, zejména galerie Pinacoteca di Brera.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě byl původně klášter humiliátů z 12. století. Po zrušení tohoto řádu předal papež Pius V. na přímluvu Karla Boromejského budovu roku 1571 jezuitům, kteří zde pak zhruba 200 let provozovali školu a univerzitu. Nedostatek prostoru si vyžádal přestavbu a zvětšení stavby. Podle plánů Francesca Marii Richiniho se začalo stavět roku 1627, stavba však i kvůli morové epidemii trvala dlouho a dokončil ji až architektův syn Gian Domenico Richini. Zvláště vydařeným prvkem stavby jsou sloupové arkády vnitřního dvora.

Po zrušení jezuitského řádu roku 1773 palác převzali Habsburkové a nechali ho upravit architektem Giuseppem Piermarinim na Akademii krásných věd a umění[1] (přestavba byla dokončena roku 1780). Za napoleonské nadvlády byl odsvěcen palácový kostel Panny Marie a přeměněn na galerii umělecké akademie. Ve druhé světové válce byl palác vážně poškozen nálety, což si vyžádalo další důkladnou rekonstrukci.

Instituce[editovat | editovat zdroj]

V paláci sídlí a sídlila řada významných institucí. Roku 1764 zde jezuita Rugjer Josip Bošković založil astronomickou observatoř Osservatorio Astronomico di Brera. Roku 1773 sem Marie Terezie umístila knihovnu, dnes zvanou Biblioteca Nazionale Braidense, přeměnila jezuitskou botanickou zahradu na Orto botanico di Brera a roku 1776 založila uměleckou akademii Accademia di Belle Arti di Brera, z jejíchž sbírek zde později vznikla galerie Pinacoteca di Brera, založená roku 1806 v době Napoleonovy vlády. Nachází se zde také Lombardská historická společnost (Società storica lombarda) založená roku 1873.

Galerie Pinacoteca di Brera patří mezi nejvýznamnější muzea Itálie. Těžiště sbírek se vztahuje k severoitalskému malířství renesance a baroka. Ve sbírkách jsou zastoupeni například Raffael, Rubens, Tintoretto, Tizian, Piero della Francesca, Andrea Mantegna, Caravaggio, Agnolo Bronzino, Antonio Canova či Francesco Hayez.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Věstník České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Band 8, Nákladem České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1899.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]