Petit Palais

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Petit Palais
Petit Palais
Petit Palais
Údaje o muzeu
StátFrancieFrancie Francie
MěstoPaříž
Adresaavenue Winston-Churchill, 75008 Paris
Založeno1900
Kód památkyPA00088878
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petit Palais (česky Malý palác) je galerie a muzeum výtvarného umění v Paříži. Budova byla postavena jako výstavní pavilon u příležitosti světové výstavy roku 1900 stejně jako protilehlý Grand Palais. Autorem je architekt Charles Girault (18511932). Nachází se na Avenue Winston-Churchill v 8. obvodu. Palác je chráněn jako historická památka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova byla otevřena pro světovou výstavu v roce 1900. Muzeum bylo zprovozněno 11. listopadu 1902 jako městské muzeum umění (Palais des Beaux-Arts de la Ville de Paris). V letech 20012005 byl Petit Palais uzavřen z důvodu rekonstrukce.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Petit Palais je uspořádán kolem půlkruhové zahrady. Výstavní prostory (přes 5000 m2) jsou umístěny v prvním patře, přízemí je věnováno kancelářím a depozitářům. Fasáda je téměř 150 m dlouhá, uprostřed monumentální portikus s kupolí. Jónské sloupy zdobí venkovní fasádu a tvoří půlkruhový peristyl na vnitřním nádvoří. Výzdobu doplňují basreliéfy. Osvětlení prostor je přirozeným světlem, proto jsou zde velká okna a prosklená kupole.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Výtvarné umění je zastoupeno od antiky do konce 19. století (obrazy, sochy, umělecké předměty), sbírky 20. století se nacházejí v Palais de Tokyo. Sbírky byly obohaceny o mnoho darů věnovaných městu Paříži:

Souběžně s těmito dary muzeum získává další díla nákupem.

Sbírka grafického umění se skládá z 18 000 rytin a 9000 kreseb od starověku po moderní období. Kresbami jsou zde zastoupeni Rembrandt, Jacob van Ruisdael, Adriaen Van Ostade, Anthonis van Dyck, Claude Lorrain, Antoine Watteau, Jean-Honoré Fragonard nebo Hubert Robert. Mezi rytinami jsou zastoupeni Martin Schongauer, Albrecht Dürer, Lucas van Leyden, Rembrandt (350 kusů), Anthonis van Dyck, Jean-Honoré Fragonard a Antoine Watteau.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Petit Palais na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]