Francesco Hayez

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Francesco Hayez
Autoritratto a 57 anni by Francesco Hayez.jpg
Narození 10. února 1791 nebo 1791
Benátky
Úmrtí 12. února 1882 (ve věku 91 let)
Milán
Místo pohřbení Cimitero Monumentale di Milano
Alma mater Accademia di Belle Arti di Venezia
Accademia di San Luca
Zaměstnavatel Accademia di Belle Arti di Brera
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francesco Hayez (10. února 1791, Benátky21. prosince 1882, Milán) byl vedoucí milánský umělec romantismu v polovině 19. století, který proslul historickými obrazy, politickými alegoriemi a výjimečně jemnými portréty.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Busta a hrob Francesca Hayeze v Miláně ('Cimitero monumentale di Milano').

Hayez pocházel z poměrně chudé rodiny. Jeho otec byl francouzského původu zatímco jeho matka, Chiara Torcella, pocházela z Murana. Francisco se narodil jako nejmladší z pěti synů a byl vychováván sestrou své matky, která si vzala Giovanniena Binasca, bohatého majitele lodí a sběratele umění. Již od dětství se u něj projevoval neobvyklý zájem a talent v oblasti malířství, čehož si povšiml i jeho strýc, který ho v tomto zájmu aktivně podporoval. Později se stal studentem malíře Francesca Maggiotta (Fedeliho), který ho vyučoval malířství tři roky. V roce 1806 byl přijat na Akademii výtvarných umění, kde studoval pod vedením Teodora Matteiniho. V roce 1809 se mu povedlo nastoupit na Akademii di San Luca v Římě. V Římě zůstal až do roku 1814, kdy se přestěhoval do Neapole. V roce 1850 byl jmenován ředitelem Brerijské akademie v Miláně. Roku 1882 zemřel, pochován byl v Miláně na 'Cimitero monumentale di Milano'.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Hodnocení Hayezova díla je komplikováno skutečností, že často své práce nepodepisoval nebo nedatoval. Hayez do svých prací navíc přidával i ty, které sám nevytvořil, ale koupil, a naopak některé své práce prodal a tím znemožnil jejich poznání. Navíc často maloval stejné díla s minimálními změnami nebo dokonce se změnami žádnými. V jeho raných dílech jde rozpoznat silný vliv Ingrese a Nazarenského hnutí. Jeho pozdnější práce jsou inspirovány klasicismem.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Mezi jeho díla patří:

Ephraim (18421844)
Aristotelés (1811)
Ničení Chrámu Jeruzalémského (c. 1867)
Portrét Mariny Faliero (1867)
Váza s květinami na okně (c. 1881)
Polibek (1859) – Pinacoteca di Brera, Milán

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francesco Hayez na anglické Wikipedii.