Murano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Pobřeží Canale Punto Lungo
Mapa

Murano je souostroví v Benátské laguně Jaderského moře, ležící 1,5 km severovýchodně od města Benátky. Má celkovou rozlohu 1,17 km² a obývá ho necelých pět tisíc lidí. Ostrovy jsou známy tradiční výrobou skla.

Na ostrovech obývaných pouze chudými rybáři založili ve 12. století kamaldulové klášter Monastero di S. Michele di Murano, v němž žil známý kartograf Fra Mauro nebo pozdější papež Řehoř XVI.. Klášter zanikl za napoleonských válek.

V roce 1291 bylo vydáno nařízení, aby byli všichni výrobci benátského skla kvůli nebezpečí požáru přestěhování na Murano. Obyvatelé nesměli ostrov opustit, neboť sklářské techniky byly pečlivě střeženým tajemstvím se strategickým významem pro export Benátské republiky. Naproti tomu ovšem skláři díky svému umění bohatli a obdrželi rozsáhlá privilegia, např. právo nosit meč. Proslavila se zejména zdejší výroba barevných skleněných perel a lustrů z nich sestavovaných.

Z Benátek je možno se na souostroví dostat pravidelnou linkou vaporetto. Turistickými atrakcemi Murana je kostel Santa Maria e San Donato s mozaikovou podlahou z byzantských dob a muzeum skla.

Ve Varšavě existuje čtvrť Muranów, jejíž název pochází od paláce, který v ní postavil muranský rodák Simone Giuseppe Belotti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]