Ermitáž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ermitáž – Zimní palác

Ermitáž (plný ruský název: Госуда́рственный Эрмита́ж; od fr. ermitage – „osamělé místo“, "poustevna") v Petrohradu je jedno z největších a nejznámějších muzeí v Rusku i v celém světě.

Sbírky byly založeny roku 1764 carevnou Kateřinou II. Velikou, veřejnosti byly zpřístupněny až v roce 1852. Kolekce Ermitáže, z nichž je jen malá část součástí stále výstavy, zahrnují přeš 3 milióny položek, včetně největší kolekce obrazů na světě. Kolekce se rozprostírají v komplexu šesti historických budov podel řeky Něvy, zahrnující i slavný Zimní palác, někdejší sídlo ruských imperátorů. Další z budov je Menšikovský palác, muzeum porcelánu, skladové prostory v Staré Derevnje a východní křídlo Hlavní administrativní budovy, které je také součástí muzea. Ermitáž je majetkem ruské federace a má několik výstavních center v zahraničí. Od roku 1990 je ředitelem muzea Michail Piotrovskij.

Z šesti budov hlavního komplexu muzea je pět otevřených pro veřejnost. Vstup do muzea je dražší pro zahraniční návštěvníky než pro obyvatele Ruska či Běloruska. Vstup je ovšem bezplatný první čtvrtek každého měsíce a každodenně pro děti a studenty. Muzeum není otevřeno v pondělí. Hlavní vstup do Ermtáže se nachází v Zimním paláci, který je přístupný ze dvora.

Budovy[editovat | editovat zdroj]

Interiér Zimního paláce

Původně byla jedinou budovou obsahující veškeré kolekce "Malá Ermitáž". Dnes celé muzeum zahrnuje komplex budov při nábřeží a přilehlém okolí. Mimo Malou Ermitáž, muzeum dnes zahrnuje "Starou Ermitáž" (též zvanou "Velká Ermitáž"), "Novou Ermitáž", "Ermitážské divadlo" a Zimní palác, bývalou rezidenci ruských carů. V posledních letech se komplex rozrostl o hlavní administrativní budovu na náměstí před Zimním palácem a Menšikovský palác.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kateřina Veliká započala svou sbírku v roce 1764, kdy zakoupila několik obrazů od berlínského kupce Johanna Ernsta Gotzkowskyho.

Ten dával dohromady sbírku pro Fridricha II. Pruského, který ji ovšem nakonec odmítl zakoupit. Z toho důvodu Gotzkowsky nabídl 225 obrazů, převážně vlámských a holandských, ruské korunně. Kolekce obsahovala některá z díl Rembrandtových (13), Rubensových (11) a mnohých dalších evropských umělců.

Zřejmě nejvýznamnějším obrazem, který se Kateřině podařilo od Gotzkowskyho získat, bylo Rembrandtovo dílo s názvem Danae.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Obrazy z Ermitáže: malířství XIII. až XVI. století. Praha: NČSVU 1965 - XVI s., 90 listů reprod.
  • Obrazy z Ermitáže: malířství XVII. až XVIII. století. Praha: NČSVU 1964 - XXIV s., 95 listů reprod.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]