Katalánské národní umělecké muzeum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Katalánské národní umělecké muzeum
Údaje o muzeu
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
AdresaPalau Nacional, Španělsko
Pojmenováno poKatalánsko
Založeno11. listopadu 1934
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katalánské národní umělecké muzeum (katalánsky Museu Nacional d’Art de Catalunya, španělsky Museo Nacional de Arte de Cataluña, zkratkou MNAC) je muzeum v Barceloně. Sídlí v budově Národního paláce (Palau Nacional) na úpatí pahorku Montjuïc, jež byla otevřena roku 1929 u příležitosti světové výstavy Exposició Internacional de Barcelona; rozlehlou novorenesanční stavbu navrhli Eugenio Cendoya a Enric Catà. Pod MNAC patří další tři instituce, knihovna Biblioteca Museu Víctor Balaguer, sídlící ve Vilanova i la Geltrú, a muzea Museu de la Garrotxa (Olot) a Museu Cau Ferrat (Sitges).

Katalánské muzeum umění bylo v roce 1934 umístěno do Palau Nacional a v roce 1990 bylo prohlášeno za národní muzeum podle zákona o muzeích schváleného katalánskou vládou.

Nejvýznamnější část sbírek tvoří románské umění (jedna z nejrozsáhlejších sbírek děl této epochy na světě) a katalánské gotické umění. Jsou zde však zastoupena i reprezentativní díla mladších epoch, například El Greco a Velázquez. Dále jsou vystaveny i sbírky mincí, grafiky a fotografií.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]