Národní muzeum (Švédsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Národní muzeum ve Stockholmu
Údaje o muzeu
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
Založeno28. června 1792
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky a Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní muzeum (švédsky Nationalmuseum) sídlí ve Stockholmu a je největším muzeem umění ve Švédsku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První královskou sbírku založil král Gustav I. Vasa ve 2. třetině 16. století; postupně byla obohacována jeho následovníky a rozdělena mezi zámecké sbírky. Významné obohacení znamenala válečná kořist, přivezená z Čech za třicetileté války ze sbírek Rudolfa II. na Pražském hradě i z jiných českých fondů. Ta je dodnes z velké části v Drottningholmu. Jako národní sbírka se muzeum konstituovalo v době osvícenství roku 1792, roku 1822 vznikla samostatná Národní portrétní sbírka. K podstatnému rozšíření sbírek došlo s národně uvědomovacím hnutím během druhé a třetí třetiny 19. století. Stockholmskou budovu v neorenesančním stylu navrhl architekt Gustav Stüler roku 1866. Sbírky jsou dovedeny až do současnosti, silně je zastoupen švédský design 20. století.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je ve sbírkách muzea shromážděno kolem 16 000 obrazů a soch; kromě toho je zde asi 30 000 předmětů uměleckých řemesel a světově významná sbírka grafiky. Stálá expozice je uspořádána do souborů podle století, díla malířská a sochařská tvoří chronologickou osu v hlavních sálech, ostatní objekty je doprovázejí v menších postranních místnostech. Do postranních místností jsou soustředěny rovněž malé soubory, jež nezapadají do hlavního proudu (ruská díla byzantské tradice, italská gotická malba). Hlavní expozice začíná v nejvyšším patře díly 16. století. Mezi prvními jsou díla Lucase Cranacha nebo Matthiase Grünewalda. Patří sem artefakty uloupené v Čechách za třicetileté války švédským vojskem, jako obrazy Giuseppa Arcimbolda, sousoší Adriaena de Vries Venuše s amorky, bronzový model jezdeckého pomníku císaře Rudolfa II. nebo třetinový model Rudolfova oblíbeného koně. K nejvýznamnějším kolekcím patří olejomalby Rembrandtovy (Simeon s Ježíškem v chrámě; Autoportrét; Portrét mladé ženy se šperky; Svatý Petr; aj.), Franse Halse a francouzských mistrů 18.- 19. století (např. portréty francouzského krále Ludvíka XIV. a Marie Antoinetty).

Ostatní sbírky[editovat | editovat zdroj]

Národní muzeum spravuje sbírky na mnoha zámcích, především královských, jako je Gripsholm, Drottningholm, Strömsholm, Rosersberg a Ulriksdal. Pod Národní muzeum dále patří Muzeum porcelánu v Gustavsbergu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]