Bargello

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bargello
Palazzo del bargello visto da piazza san firenze.JPG
Výstavba1886 a 1865
Poloha
Adresavia del Proconsolo, 4 - Firenze a Via del Proconsolo 4, borough 1 of Florence, Florencie, ItálieItálie Itálie
UliceVia del Proconsolo
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bargello nebo Palác Bargello (Palazzo del Bargello) je palác a muzeum ve Florencii. Budova byla postavena mezi roky 1255 a 1261, rozšířena v letech 1280 až 1346 a na muzeum přeměněna roku 1859. Budova má 54 metrů vysokou věž a původně byla sídlem různých florentských městských úřadů; své jméno získala v době, kdy zde sídlil náčelník městské policie, bargello. V 18. století se na dvoře paláce popravovalo.

Muzeum Bargello (Národní muzeum Bargello, Museo Nazionale del Bargello) je především jedna z nejvýznamnějších sochařských sbírek světa, v níž jsou zastoupeni Michelangelo, Donatello, Benvenuto Cellini, Giovanni Bologna (Giambologna), Baccio Bandinelli, Vincenzo Danti a Tino di Camaino. Dále jsou zde sbírky mincí, zbraní a miniatur.

Stavba původně sloužila jako sídlo kapitána lidu (capitano del popolo), od roku 1260 byl sídlem starosty. V roce 1502 sloužila jako budova soudu a později, roku 1502 poskytla své prostory veliteli městské policie (capitano di giustizia), kterému však měšťané Florencie přezdívali dráb (bargello), odtud název.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ADAMEC, Jaromír. Florencie, kulturněhistorický místopis města. 1.vydání. vyd. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 2000. ISBN 80-7184-328-8. S. 124-127. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]