Muzeum krásných umění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Muzeum krásného umění
Údaje o muzeu
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
AdresaBudapešť, Maďarsko
Založeno1906
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky a Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum krásných umění (maďarsky Szépművészeti Múzeum) je maďarské muzeum výtvarných umění v Budapešti na Hősök tere. Naproti muzeu se nachází Palác umění - Műcsarnok.

Ve sbírkách muzea je více než sto tisíc zahraničních uměleckých děl, zejména obrazů, plastik a grafiky. Kolekce je rozdělena do šesti tematických okruhů: egyptské umění; umění starověku; staré sochy, staří mistři, kolekce moderního umění a kolekce grafik.

Budova, ve které sídlí muzeum, je dílem Alberta Schickedanze a Fülöpa Herzoga. Byla vybudována v eklektickém neoklasicistním stylu v letech 19001906. V roce 2006 oslavilo muzeum sté výročí, do konce roku 2018 však bylo pro rekonstrukci zavřeno. Asi 50 děl z jeho sbírek bylo prozatímně vystaveno v Maďarské národní galerii na hradě Budíně.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Pohled z letadla

Příprava stavby byla zahájena v roce 1896, v roce tisíciletého výročí příchodu Maďarů do vlasti. Hlavní město věnovalo parcelu a v roce 1898 byl vypsán konkurz na návrh budovy. Z devíti projektů byla práce zadána dvojici Albert Schickedanz a Fülöp Ferenc Herzog. Stavební práce trvaly od roku 1900 až do roku 1906, nejprve vyrostlo neorenesanční křídlo galerie, po ní byla vystavěna klasicistní část. Jeho slavnostního vysvěcení 1. prosince 1906 se zúčastnil i tehdejší císař František Josef I., pro veřejnost bylo muzeum otevřeno od 5. prosince. Nově otevřená budova umožnila soustředit výtvarná díla, do té doby rozptýlená v různých sbírkách.

Na konci druhé světové války byly nejcennější památky odvezeny na Západ a budova muzea utrpěla značné škody. V letech 1945-1947 se však podařilo většinu památek získat zpět, po jejich restaurování a po rekonstrukci budovy se znovu otevřely stálé výstavy Staré galerie a Nové maďarské obrazárny a pak krok po kroku se obnovily i ostatní sbírky. Kvůli neustále se rozšiřující kolekci maďarského umění bylo třeba jeho sbírku přemístit do samostatné budovy. Maďarské památky převzala Maďarská národní galerie na Budínském hradě, kdežto úkolem Muzea umění se stalo od roku 1957 prezentovat mezinárodní umění.

Ze sbírek muzea[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Szépművészeti Múzeum na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]