El Greco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
El Greco
Autoportrét (Portrét starého muže), 1595–1600
Autoportrét (Portrét starého muže), 1595–1600
Narození 1541
Kréta
Úmrtí 7. duben 1614
Toledo, Španělsko
Národnost španělská/řecká
Povolání malíř, sochař, architekt
Partner/ka Jerónima de Las Cuevas
Hnutí Manýrismus
Významná díla Zmrtvýchvstání
Pohled na Toledo
Pohřeb hraběte Orgaze
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Doménikos Theotokópoulos známý jako El Greco (Řek) (kolem 15411614) byl malíř, sochař a architekt řeckého původu známý jako hlavní představitel španělského manýrismu a pozdní renesance. Jako významný inovátor byl objeven uměleckou veřejností až v 19. století a jeho dílo bylo jednou z hlavních inspirací umění 20. století.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se okolo roku 1541 ve Fodele na Krétě, malém městečku, spíše vesničce na severu Kréty asi 30 km od Heraklionu. Před svým odchodem z Kréty byl Theotokópulos písař ikon, což se naučil od mnichů na svém rodném ostrově. V byzantské škole patřil mezi mistry svého oboru, ačkoli již v této době se pomalu začínala projevovat jeho pozdější spojení východních a západních malířských technik. Od roku 1565 El Greco pracoval v Benátkách u Tiziana, dále ho umělecky ovlivnili zejména Tintoretto a Bassano. V roce 1570 odešel do Říma a po sedmi letech do Toleda, kde si zřídil velkou dílnu a dostával mnoho zakázek od španělské šlechty.

Při svém pobytu v Římě pracoval Greco hlavně jako portrétista. Protože nechtěl převzít styl vládnoucí směr té doby a malovat pod vlivem Michelangela, odešel do Toleda, kde roku 1577 dostal objednávku na hlavní oltář kostela S. Domingo el Antiguo. Téhož roku dokončil první oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie. Druhý El Grecův obraz, Svlékání Krista, vyvolal polemiku s členy kapituly, kteří mu vytýkali přílišnou osobitou interpretaci náboženského tématu. Již prvními obrazy se ale stal El Greco ve Španělsku proslulým malířem.

Roku 1580 dostal Greco objednávku na obraz Umučení Sv. Mauricia a thébské legie, jeho dokončení však vyvolalo skandál, neboť jeho interpretace náboženských témat, volba šedých barev a znázornění postav neodpovídalo vkusu tehdejší doby. Greco přestal dostávat zakázky od královského dvora.

Roku 1586 byl u něho objednán obraz Pohřeb hraběte Orgaze pro toledský kostel sv. Tomáše znázorňující legendu ze 14. století, podle níž hraběte Orgaze nesli ke hrobu jeho patroni, Sv. Augustin a Štěpán, doprovázeni toledskými šlechtici. Zároveň maloval obrazy pro velký oltář kláštera Dona María de Aragon v Madridu (1584-1614), k němuž patřily Křest Kristův, Ukřižování Krista, Seslání Ducha svatého, Zvěstování Panně Marii (ve Villanueva y Geltrú).

Mezi lety 1600-1604 vytvořil výzdobu špitálního kostela v Illescasu, což bylo příčinou dlouhých sporů s církevními autoritami, vytýkajícími El Grecovi neslušné zobrazování náboženských témat, anachronismus a jiné závadné prvky.

El Greco zemřel v Toledu roku 1614 při práci pro špitální kostel de Afuera, pro nějž vytvořil apokalyptické Vidění sv. Jana Evangelisty.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Malby (chronologicky)[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KEHRER, Hugo. Greco in Toledo. Stuttgart : W. Kohlhammer Verlag, 1960. 103 s. (německy)  
  • BRAY, Xavier. El Greco. 1.. vyd. Londýn : National Gallery Company, 2004. 48 s. ISBN 1-85709-315-1. (anglicky)  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]