Galerie starých mistrů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Galerie starých mistrů
Semperova galerie (1854)
Semperova galerie (1854)
Údaje o muzeu
StátNěmeckoNěmecko Německo
AdresaSemper Gallery, Německo
Založeno1855
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Galerie starých mistrů (Gemäldegalerie alte Meister) je sbírka obrazů od 15. do 18. století, vystavená v drážďanském Zwingeru, součást Státních uměleckých sbírek Drážďany (Staatliche Kunstsammlungen Dresden). Vystavuje asi 750 obrazů zejména italské renesance a italského, nizozemského, španělského, německého a francouzského baroka, které většinou nasbírali saští kurfiřti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Galerii založil kurfiřt August Saský roku 1560, ale teprve kurfiřt a volený polský král August II. Silný (1670–1733) a jeho syn August III. Polský (1696–1763) začali obrazy sbírat systematicky. Jejich sbírka rychle rostla, roku 1747 musela být přestěhována ze zámku do sousedních stájí a získala si velkou pověst. Vrcholem byl nákup nejslavnějšího z obrazů, Raffaelovy Sixtinské madony v roce 1754.

Roku 1838 byl architekt Gottfried Semper pověřen, aby navrhl budovu pro galerii, a v letech 1847–1854 byla podle jeho návrhu postavena tzv. Semperova galerie na místě provizorní zdi, která ze severovýchodu uzavírala nádvoří Zwingeru. Roku 1855 byla nová budova v novorenesančním slohu slavnostně otevřena jako „Nová královská galerie“ a v téže budově je umístěna dodnes. Pro nedostatek místa muselo být umění 19. a 20. století přemístěno do budovy Albertinum na Brühlově terase nad řekou, která je součástí Galerie nových mistrů (Galerie Neue Meister). Barokní části Zwingru však mezitím silně chátraly a opravy začaly až v roce 1911.

Roku 1938 byla galerie uzavřena a obrazy odvezeny do bezpečí. 13. února 1945 byl Zwinger spolu s celým městem silně poškozen bombardováním a v květnu jej obsadila Rudá armáda, která sbírky konfiskovala a odvezla do Moskvy. Roku 1955 byla část sbírek navrácena a roku 1960 po velké rekonstrukci byla galerie opět otevřena. Ztráty byly přesto značné, 206 obrazů bylo zničeno a dosud se pohřešuje asi 450 dalších.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Roku 2016 skončila rekonstrukce východního křídla a zahájena rekonstrukce západního, takže expozice je přechodně omezena na jedno z křídel Semperovy galerie. Galerii navštíví přes půl milionu návštěvníků ročně. Vchod je z Divadelního náměstí (Theaterplatz).

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Galerie vystanuje asi 750 obrazů z celkového počtu téměř 1900 v jejích sbírkách. Jsou mezi nimi například italští malíři Raffael Santi, Tizian, Giorgione, Correggio, Tintoretto nebo Guercino, nizozemští malíři "zlatého věku" jako Peter Paul Rubens, Rembrandt, Jakob Jordaens, Anthonis van Dyck nebo Jan Vermeer. S 58 obrazy od Lucase Cranacha a jeho syna má Galerie starých mistrů největší sbírku jejich obrazů na světě.

Z obrazů galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gemäldegalerie Alte Meister na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]