Zwinger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Část nádvoří Zwingeru

Zwinger je komplex známých barokních staveb, ležících ve starém městě saských Drážďanech. Zwinger leží v místech, kde se původně nacházelo městské opevnění, konkrétně to byl prostor mezi vnější a vnitřní městskou zdí. Tomuto prostoru se říkalo Zwinger, od toho pak pochází název této památky. V roce 1945 při bombardování Drážďan byly budovy velmi poničeny, poté však znovu zrekonstruovány a dostavěny. Sbírky v Zwingeru jsou velmi cenné.

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

Příkaz ke stavbě[editovat | editovat zdroj]

Příkaz ke stavbě vydal saský kurfiřt August II. Silný roku 1709[1], který se v roce 1697 stal polským králem. Jako mnoho dalších napodoboval životní styl Ludvíka XIV., proto nechal postavit krásné stavby a pořádal řadu slavností a večírků. Budovu nechal stavět jednak za účelem jezdeckých a maškarních slavností, jednak chtěl nechat vystavět oranžerii, kde by se pěstovaly pomerančovníky. Později, po slavnostech u příležitosti svatby kurfiřtova syna, však už Zwinger přestal být tak oblíbený pro pořádání her a slavností a sloužil především jako galerie.

Průběh stavby za Pöppelmanna[editovat | editovat zdroj]

Hudební pavilón

Provedením prací byl pověřen architekt Matthäus Daniel Pöppelmann[2], který stavbu pojal jako umělecké veselé dílo. Mnohé plastiky, kterými byl Zwinger vyzdoben, vytvořil sochař Balthasar Permoser[3]. Jeho snad nejzdařilejší dílo na tomto místě – Koupel nymf – je umístěno za Francouzským pavilónem v prostoru s jeskyněmi, sochami a fontánami. Stavba nebyla dokončena za architektova života, dočkal se ale dostavby Korunní brány, ze které po obou stranách vybíhají dvě symetrické galerie, na každé straně v centru s jednou galerií. Na straně jihovýchodní je to pavilon se zvonkohrou, na druhé straně hudební pavilon.

Přestavba v 19. století[editovat | editovat zdroj]

Současnou podobu dostal Zwinger až v 19. století, kdy zde architekt Gottfried Semper (povolán do Drážďan roku 1834[4]) vybudoval neorenesanční budovu obrazové galerie. Tato galerie dodnes přechovává taková díla jako Sixtinská Madona, díla od Rembrandta a dalších významných umělců.

Pavilón se zvonkohrou[editovat | editovat zdroj]

Pavilón se zvonkohrou

Tento pavilón s půdorysem ve tvaru oválu, který byl dostavěn v roce 1728, byl původně hlavním vchodem do Zwingeru a označoval se jako Městský pavilón. Dnešní název získal proto, že při rekonstrukci v roce 1936 byla do prostředního okna umístěna zvonkohra se 40 zvonky z míšeňského porcelánu. Vzhledem je téměř stejný jako protilehlý hudební pavilón. Je zdoben ornamenty a postavami antických hrdinů. Dnes se v něm nacházejí výstavní prostory.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Ve Zwingeru můžete i dnes vidět řadu cenných a vzácných sbírek a uměleckých děl. Mezi ně patří i sbírka porcelánu, s cennými porcelánovými plastikami z doby míšeňské manufaktury i s díly Johanna Friedricha Böttgera, který vynalezl bílý tvrdý porcelán. Dále se zde nachází obrazárna Alte Meister (Staří mistři) či Matematicko-fyzikální salon.

Zwinger je součástí Státních uměleckých sbírek Drážďany (Staatliche Kunstsammlungen Dresden). Další výstavy se nacházejí v Albertinu, královském paláci (Residenzschloss) a Lipsiusbau. V Albertinu jsou umístěny stálé expozice Noví mistři a Sbírka soch a plastik, v královském paláci známé sbírky Grünes Gewölbe, sbírka tureckých zbraní nebo například Kabinet mincí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LANGE, Karl; PŘEKLAD DR JANDA, Vratislav. Zwinger. Drážďany : Státní umělecké sbírky, 1980, 7.vydání. Kapitola Stavební dějiny Zwingeru, s. 7.  
  2. Zwinger, str. 9
  3. Zwinger, str. 18
  4. Zwinger, str. 26

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]