Lucas Cranach starší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lucas Cranach starší
Lucas Cranach starší, autoportrét (Florencie, 1550)
Lucas Cranach starší, autoportrét (Florencie, 1550)
Narození 13. října 1472
Kronach
Úmrtí 26. října 1553 (ve věku 81 let)
Výmar
Povolání malíř a politik
Významná díla Porträts von Heinrich IV von Sachsen und Katharina von Mecklenburg
Gnadenbild Mariahilf
Drei Grazien (I)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Lucas Cranach starší, podpis had (1514)

Lucas Cranach starší (4. října 1472 Kronach u Bamberka16. října 1553 Výmar) byl německý renesanční malíř, tiskař, obchodník a přítel M. Luthera.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v početné rodině jako Lucas Sunder a vyučil se patrně u svého otce, jméno Cranach přijal později podle svého rodiště (Lucas z Cronachu). Roku 1504 si jeho nadání povšiml saský kurfiřt Fridrich Moudrý a přivedl jej do Wittenbergu, kde pak byl až do roku 1550 dvorním malířem. Tam se patrně také spřátelil s M. Lutherem, kterého mnohokrát portrétoval, byl mu svědkem na svatbě a kmotrem jeho syna. Vedle malířské dílny měl také tiskárnu, kde se tiskla Lutherova díla, lékárnu a vinný šenk. Roku 1512 se oženil a měl s manželkou Barbarou pět dětí. Syn Hans, nadaný malíř, zemřel už 1537, a tak se jeho nástupcem stal druhý syn Lucas Cranach mladší. Cranach starší byl po mnoho let radním a třikrát purkmistrem města. Kromě kurfiřtů a M. Luthera pracoval také pro císaře Karla V. i Maxmiliána II., pro knížata a biskupy. V letech 15501552 žil u kurfiřta Johanna Friedricha ve vyhnanství v Innsbrucku, odkud se roku 1552 vrátil, svoji dílnu a obchod předal svému synovi a odstěhoval se k dceři do Výmaru, kde ve věku 81 let zemřel. Jeho potomci však provozovali malířskou dílnu po čtyři generace a jeho lékárna fungovala až do roku 1880.[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Lucas Cranach byl neobyčejně pracovitý a plodný umělec, maloval, dělal dřevořezy, vedl tiskárnu a obchodoval s barvami i s vínem. V jeho dílně vzniklo odhadem asi 5000 obrazů, z nichž se asi 1000 zachovalo. Vedle neobyčejně výrazných portrétů (viz například portrét Rudolfa Agricoly), které ho nejvíc proslavily, maloval obrazy loveckých scén, biblické i mytologické výjevy, akty, a to v různém stylu, patrně podle přání svých zákazníků.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

(V závorkách současné umístění a datum, pokud je známo)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.kleio.org/treffpunkt/buch2-83.htm

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lucas Cranach a české země. (Katalog) Praha 2005
  • J. Loriš, Cranach. Praha 1942

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]