Torgau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Torgava
Torgau
Letecký pohled na centrum Torgavy
Letecký pohled na centrum Torgavy
Torgava – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška78 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSasko
Zemský okresSeverní Sasko
Torgau
Torgau
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha102,81 km²
Počet obyvatel20 047 (2015)
Hustota zalidnění195 obyv./km²
Etnické složeníNěmci
Náboženské složeníprotestantství, římskokatolictví[zdroj?]
Správa
Statusvelké okresní město
PrimátorkaRomina Barth (CDU)
Oficiální webwww.torgau.de
Telefonní předvolbamezinárodní: +49 3421
z Německa: 03421
PSČ04860;-5;-7;-9
Označení vozidelTDO
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Torgau (česky Torgava[1] či Trhová) je velké okresní město u řeky Labe v severozápadním SaskuNěmecku. Jde o správní centrum oblasti Severní Sasko.

Město se stalo nejznámější jako místo, kde se během druhé světové války setkala vojska USA a Sovětského svazu ve společném útoku na Německo dne 25. dubna 1945.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Mezi pamětihodnosti patří historické centrum města zrekonstruovaném po znovusjednocení Německa, muzeum piva, památník setkání sovětských a amerických jednotek na Labi a Sovětský vojenský hřbitov. Zámek Hartenfels z rané renesance je dominantou města. Kaple byla postavena v roce 1544 (dle návrhu Nickela Gromanna) a je spojením pozdní gotiky s ranou renesancí. Byla vysvěcena Martinem Lutherem 5. října 1544. Medvědi hnědí na paměť Albrechta Medvěda z rodu Askánců jsou stále chováni v hradním příkopě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První obyvatelé byli Slované v osadě pojmenované Turguo. Pravděpodobně zde stál slovanský dřevěný hrad, který se nacházel pod dnešním zámkem Hartenstein. V 10. století padl pod tlakem Svaté říše římské a byl zde vybudován kamenný hrad, kolem kterého se začalo růst osídlení. Trhy zde byly známy od roku 1119. Město leželo na důležité obchodní stezce mezi Lipskem a Frankfurtem nad Odrou křižující řeku Labe u brodu na východ od Torgavy.

Torgava patřila do vévodství Sasko-Wittenbersko. Protože poslední Askánský vévoda zemřel roku 1423 bez potomků, kurfiřti odsouhlasili předat Torgavu do rukou dynastie Wettinů, kteří si vybrali za rezidenci právě Torgavu.

Během reformace v roce 1523 městská rada zavřela všechny vstupy. Občané Torgavy zničili malby a sochy svatých v kostelech a zaútočili na františkánský klášter.

První německá opera Heinricha Schütze Dafne měla premiéru na nádvoří zámku v Torgavě v roce 1627.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Město je známo jako místo, kde se během druhé světové války setkala americká armáda, postupující ze západu, s jednotkami Rudé armády, postupujícími z východu, během útoku na Třetí říši dne 25. dubna 1945, který se nyní připomíná jako „Den Labe“. Tím bylo dosaženo Linie kontaktu mezi sovětskými a americkými jednotkami, ale nešlo o konečnou hranici okupačních zón. Torgava a její okolí sice byla obsazena jednotkami americké armády, v červenci 1945 však muselo být toto území předáno Rudé armádě na základě smlouvy o vymezení okupačních zón z jaltské konference. Po válce byl v roce 1949 natočen film Setkání na Labi, v produkci Mosfilmu, o setkání obou armád.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Torgau na anglické Wikipedii.

  1. TOMÁŠEK, Radmil. Německá demokratická republika: Průvodce. 1. Brno: Olympia Praha, 1974.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]