Torgau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Torgau
Letecký pohled na centrum Torgavy
Letecký pohled na centrum Torgavy
Torgau – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška78 m n. m.
Časové pásmoUTC +1
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSasko
Zemský okresSeverní Sasko
Administrativní dělení15 místních částí
Torgau na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha102,8 km²
Počet obyvatel19 802 (2022)[1]
Hustota zalidnění192,6 obyv./km²
Etnické složeníNěmci
Správa
Statusvelké okresní město
PrimátorkaRomina Barth (CDU)
Oficiální webwww.torgau.de
Telefonní předvolba03421 a 034221
PSČ04860 a 04861
Označení vozidelTDO, DZ, EB, OZ, TG, TO
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Torgau (česky zastarale Torgava[2]) je velké okresní město u řeky Labe v severozápadní části německé spolkové země Sasko. Město je správním centrem zemského okresu Severní Sasko a má přibližně 20 tisíc[1] obyvatel.

Město se stalo nejznámější jako místo, kde se během druhé světové války setkala vojska USA a Sovětského svazu ve společném útoku na Německo dne 25. dubna 1945.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Mezi pamětihodnosti patří historické centrum města zrekonstruovaném po znovusjednocení Německa, muzeum piva, památník setkání sovětských a amerických jednotek na Labi a Sovětský vojenský hřbitov. Zámek Hartenfels z rané renesance je dominantou města. Kaple byla postavena v roce 1544 (dle návrhu Nickela Gromanna) a je spojením pozdní gotiky s ranou renesancí. Byla vysvěcena Martinem Lutherem 5. října 1544. Medvědi hnědí na paměť Albrechta Medvěda z rodu Askánců jsou stále chováni v hradním příkopě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První obyvatelé byli Slované v osadě pojmenované Turguo. Pravděpodobně zde stál slovanský dřevěný hrad, který se nacházel pod dnešním zámkem Hartenstein. V 10. století padl pod tlakem Svaté říše římské a byl zde vybudován kamenný hrad, kolem kterého se začalo růst osídlení. Trhy zde byly známy od roku 1119. Město leželo na důležité obchodní stezce mezi Lipskem a Frankfurtem nad Odrou křižující řeku Labe u brodu na východ od Torgavy.

Torgava patřila do vévodství Sasko-Wittenbersko. Protože poslední Askánský vévoda zemřel roku 1423 bez potomků, kurfiřti odsouhlasili předat Torgavu do rukou dynastie Wettinů, kteří si vybrali za rezidenci právě Torgavu.

Během reformace v roce 1523 městská rada zavřela všechny vstupy. Občané Torgavy zničili malby a sochy svatých v kostelech a zaútočili na františkánský klášter.

První německá opera Heinricha Schütze Dafne měla premiéru na nádvoří zámku v Torgavě v roce 1627.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Město je známo jako místo, kde se během druhé světové války setkala americká armáda, postupující ze západu, s jednotkami Rudé armády, postupujícími z východu, během útoku na Třetí říši dne 25. dubna 1945, který se nyní připomíná jako „Den Labe“. Tím bylo dosaženo Linie kontaktu mezi sovětskými a americkými jednotkami, ale nešlo o konečnou hranici okupačních zón. Torgava a její okolí sice byla obsazena jednotkami americké armády, v červenci 1945 však muselo být toto území předáno Rudé armádě na základě smlouvy o vymezení okupačních zón z jaltské konference. Po válce byl v roce 1949 natočen film Setkání na Labi, v produkci Mosfilmu, o setkání obou armád.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Torgau na anglické Wikipedii.

  1. a b register of German municipalities (2022). 21. září 2023. Dostupné online. [cit. 2023-10-07]
  2. TOMÁŠEK, Radmil. Německá demokratická republika: Průvodce. 1. Brno: Olympia Praha, 1974.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]