Rudá armáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka rudé armády

Rudá armáda, celým názvem Dělnicko-rolnická rudá armáda (rusky Рабоче-крестьянская Красная Армия Raboče-krestjanskaja Krasnaja Armija (РККА nebo RKKA), zkráceně jen Красная Армия) byla armáda bolševického Ruska (1918-1922) a posléze Sovětského svazu (1922-1946). S pomocí armádních specialistů carské armády ji během ruské revoluce (28. ledna 1918) z pověření Rady lidových komisařů založil Lev Trockij. Označení rudá vzniklo během ruské občanské války (v letech 1918-1920) jako protipól Bílé gardy (krasnogvardějci proti bělogvardějcům). Vojáci Rudé armády, nástupkyně Rudé gardy, se nazývali rudoarmejci nebo krasnoarmejci (podle ruštiny - krasnyj=rudý). Pomníků rudoarmejců bylo za časů komunistické diktatury v Československu mnoho, po Sametové revoluci jich byla většina odstraněna (podobně byly odstraňovány pomníky padlých vojáků USA z 2. světové války např. v Plzni v době normalizace). K vidění jsou ještě například na Moravském náměstí v Brně nebo v Praze u Hlavního nádraží.

Označení rudá mělo symbolizovat krev pracující třídy prolitou v boji proti kapitalismu a víru v rovnost a bratrství všech lidí. Bylo od něho upuštěno 25. února 1946, protože nežádoucím způsobem připomínalo revoluční původ ozbrojených sil.

Rudoarmějci v troskách Stalingradu po osvobození města v únoru 1943

Od února 1946 až do zániku SSSR v roce 1991 se armáda Sovětského svazu oficiálně nazývala Sovětská armáda (rusky Советская Армия (СА)/Sovjetskaja Armija). Rudá armáda a její nástupkyně Sovětská armáda byla od 40. let 20. století až do pádu Sovětského svazu největší (tj. nejpočetnější) armádou světa, v některých letech ji ale pravděpodobně ve velikosti předstihla čínská lidová osvobozenecká armáda.

Rudá armáda byla vytvořena dle Leninových slov „pro systematické vojenské akce k získání, vybojování, sběru a svozu obilí a topiva“ např. pro akce typu s kulomety pro obilí.[1] Představiteli režimu, socialistického realismu, budovatelské poezie byla opěvována jako „armáda míru“.

Historie Rudé armády[editovat | editovat zdroj]

Památník rudoarmějcům u Hlavního nádraží v Praze

2. světová válka[editovat | editovat zdroj]

Setkání sovětských a amerických vojáků na Labi v dubnu 1945

V průběhu 2. světové války v Rudé armádě sloužilo 35 milionů sovětských občanů. Podle oficiálních odhadů bylo zabito v boji nebo pohřešováno 8.7 milionů rudoarmějců, z toho bylo 5.8 milionů Rusů, 1.4 milionů Ukrajinců a 1.5 milionů příslušníků ostatních sovětských národů. Dalších 15 milionů vojáků Rudé armády utrpělo v boji zranění.[2] Dále v letech 1941-42 v německém zajetí zemřelo okolo 3 milionů zajatých rudoarmějců, což byla součást německého plánu genocidy slovanských národů tzv. Generalplan Ost.[3]

Po počátečním náporu německých vojsk, které uštědřily Rudé armádě několik drtivých porážek, německá vojska utrpěla první porážku od Rudé armády pod vedením generála Žukova v bitvě před Moskvou. Vítězství rudoarmějců v bitvách u Stalingradu a u Kurska znamenala obrat ve vývoji 2. světové války v neprospěch nacistického Německa.

Při osvobozování Československa zemřelo 140,000 vojáků Rudé armády, mnozí padli během karpatsko-dukelské operace na severovýchodě Slovenska, kde bojovali po boku příslušníků 1. čs. armádního sboru.[4]

Český překlad[editovat | editovat zdroj]

Přestože originální označení „Красная Армия“ by se do češtiny mělo správně překládat jako „Červená armáda“ (stejně jako je tomu například ve slovenštině, v němčině, v chorvatštině či ve francouzštině), z nejasných důvodů se v českém jazyce ustálilo synonymické označení „Rudá armáda“.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ruský historik Alexandr Jakovlev, např. kniha Rusko plné křížů
  2. Zdroj: G. I. Krivosheev. Soviet Casualties and Combat Losses. Greenhill 1997 ISBN 978-1-85367-280-4 Strany 85–97
  3. "Geografie krvavých zemí". Respekt. 24. listopadu, 2013
  4. "A Companion to Russian History". Abbott Gleason (2009). Wiley-Blackwell. s.409. ISBN 1-4051-3560-3

Literatura[editovat | editovat zdroj]

LITERA, Bohuslav. Historie Rudé armády 1917–1941. Praha : Libri, 2009. 384 s. ISBN 978-80-7277-418-0.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]