Přeskočit na obsah

Saki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o městě na Krymu. Další významy jsou uvedeny na stránce Saki (rozcestník).
Saki
Саки
Saq
Pohled na město přes Sacké jezero
Pohled na město přes Sacké jezero
Saki – znak
znak
Saki – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška10 m n. m.
Časové pásmoUTC+4
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
Autonomní republikaKrym
Městská radaSacká
Stát (de facto)RuskoRusko Rusko
RepublikaKrym
Městská radaSacká
Saki
Saki
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha29 km²
Počet obyvatel24 285 (2021)[1]
Hustota zalidnění837,4 obyv./km²
Správa
Statusměsto
StarostaOleh Kljuj
Adresa obecního úřaduвул. Леніна 15
296500 м. Саки
Telefonní předvolba6563
PSČ296500-296509
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saki (rusky Саки; ukrajinsky Саки / Saky; krymskou tatarštinou Saq) jsou lázeňské město poblíž Černého moře v rovinaté západní části Krymu, sporném území považovaném za část Ukrajiny, ale ovládaném od Krymské krize Ruskem, hlavní město Sackého rajónu. Leží asi 4 km od mořského pobřeží, na břehu přilehlého slaného Sackého jezera, na železniční trati spojující Simferopol (45 km) a Jevpatorii (25 km). V roce 2006 zde žilo 26 400 obyvatel, z toho 66 % tvořili Rusové, 25 % Ukrajinci, 6,1 % Krymští Tataři.

Sacká městská rada

[editovat | editovat zdroj]

Administrativně je město spravováno městskou radou, do jehož obvodu nespadá žádné další sídlo.

V části města při Mořské ulici, nazývané dříve Kara-Tobe, se našly archeologické nálezy Skytů, stejně tak v blízkém okolí města, v osadě Priberežne (ukrajinsky Прибережне), která patří pod obec Lisnivka.

V roce 1805 zde žilo méně než 400 obyvatel. Malá vesnice se po otevření prvních bahenních lázní v Rusku (1837) proměnila v poklidné lázeňské město. Během krymské války se britsko-francouzská flotila 14. září 1854 vylodila poblíž Saky na pobřeží a pět dní se bez vybavení a zásobování přesunovala směrem k Sevastopolu proti Rusům, za podpory Ukrajinců, vojáci pili vodu jen z louží a potraviny získávali z místních farem. Místo bylo poté nazváno Záliv kalamity. V roce 1921 bylo město přičleněno k autonomní sovětské socialistické republice Krym. V letech 1991 až 2014 byl součástí Ukrajiny. V březnu 2014 bylo anektováno Ruskem.

V srpnu 2022 došlo na vojenském letišti v Saki a ve vojenské základně Novofedorivka k sérii těžkých výbuchů, jejichž původ byl zpočátku neznámý; vedly k vážnému poškození a zničení neznámého počtu letadel a munice.[2]

Hospodářství

[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2002 funguje ve městě velká chemická továrna na manganistan draselný, metylbromid a kuchyňskou sůl. Město má 7 lázeňských sanatorií, ve kterých se ročně léči 350 000 lidí, a větší množství penzionů. Většina obyvatel je zaměstnána v balneologickém provozu nebo ve službách turistického ruchu.

Kultura a památky

[editovat | editovat zdroj]
  • Lázeňský park - památníky slavných hostů, kteří se zde léčili např. N. V. Gogola, Lesii Ukrajinky nebo O. S. Makarova.
  • Divadlo
  • Bratrská mohyla - v Jevpatoryji (5 km jižně od města), na pobřeží postaven monument na památku obránců města z roku 1942
  • Historicko-vlastivědné muzeum

Školství

[editovat | editovat zdroj]

Sídlí zde zemědělská fakulta Krymské federální univerzity.

  1. Итоги Всероссийской переписи населения 2020 года (по состоянию на 1 октября 2021 года). Dostupné online.
  2. Seznam Zprávy z 10.8.2022

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]