Alupka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alupka
Алупка
Pohled ze dvora paláce na horu Aj-Petri
Pohled ze dvora paláce na horu Aj-Petri
Alupka – znak
znak
Alupka – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška90 m n. m.
Časové pásmoUTC+4
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina (de jure)
RuskoRusko Rusko (de facto)
Autonomní republika
Republika
Krym (UA)
Krym (RU)
Alupka
Alupka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha4 km²
Počet obyvatel7 948 (2016)
Hustota zalidnění1 987 obyv./km²
Správa
Vznik960
Oficiální webalupkarada.org
Adresa obecního úřaduвул. Червоноармійська 32
298676 м. Алупка
Telefonní předvolba654
PSČ298676
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alupka (ukrajinsky Алупка, krymskou tatarštinou Alupka) je město na poloostrově Krym, sporném území považovaném za část Ukrajiny, ale ovládaném od Krymské krize Ruskem. Leží přibližně sedmnáct kilometrů na západ od Jalty.

Známou architektonickou památkou města je pseudogotický Voroncovský palác, který navrhl anglický architekt Edward Blore pro Michaila Semjonoviče Voroncova a který byl vystavěn v letech 1828–1846. K paláci přiléhá Alupkinský (Voroncovův) park o rozloze 40 ha.

Dnes město žije do značné míry z turistického ruchu – obyvatelé bývalého Sovětského svazu sem jezdí k Černému moři. Ve městě jsou přímořské klimatické koupele, kde se léčí převážně tuberkulóza.[1]

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Na místě dnešního města existovala řecká kolonie zvaná Alepochori - Liščí vesnice (ze starořeckého Alepo - Liška a Chorion - vesnice). V dokumentech z 10. století se obec označuje jako Alubika, Alopeka a později Alupka.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Alupka je přímořské letovisko na jižním Krymu, které se nachází na jižním svahu Krymských hor, poblíž úpatí hory Aj-Petri. Nachází se v krymském sub-středomořském ekoregionu. Je to nejjižnější město v regionu.

Průměrná roční teplota vzduchu je +13,6 °C. Průměrné roční srážky jsou asi 500 mm.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o městě pochází z roku 960. Ve 14. a 15. století v Alupce existovala janovská kolonie zvaná Lupico (Liščí díra). V letech 1475-1774 byla Alupka korunní doménou osmanských sultánů. Po připojení Krymu k Rusku v roce 1784 patřila Alupka do osobního vlastnictví knížete Grigorije Potěmkina.

Podle Bulletinu všech vesnic Simferopolského újezdu bylo ke dni 9. října 1805 v osadě Alupka 37 domácností a 223 obyvatel, výhradně Krymských Tatarů.

V roce 1823 přešla Alupka do vlastnictví Michaila Semjonoviče Voroncova, který zde postavil pseudogotický Voroncovský palác, kostel a mešitu.

Na začátku 20. století se Alupka stala oblíbeným letoviskem. Ve 20. a 30. letech byla systematicky vytvářena infrastruktura osady a budována rekreační zařízení. Po občanské válce bylo v Alupce postaveno 22 lázní. V průběhu let se zde léčili a nebo odpočívali Fjodor Ivanovič Šaljapin, Maxim Gorkij, Valerij Brjusov, Ivan Bunin, Sergej Rachmaninov a další.

V Ruské říši byla Alupka součástí Taurského gubernátu, který existoval až do října 1921. Po říjnové revoluci byla součástí ASSR Krymu v rámci Ruské SSR.

Podle Seznamu osad Krymské ASSR podle sčítání všech odborových svazů ze dne 17. prosince 1926 v letovisku Alupka bylo 881 domácností s 2950 lidmi, z toho 1445 Rusů, 222 Ukrajincků, 903 Krymských Tatarů, 148 Řeků, 82 Židů, 34 Arménů, 24 Bělorusů, 13 Poláků, 11 Němců, 7 Lotyšů, 2 Bulhaři, 2 Češi a ostatní. Byly zde řecké, ruské a tatarské školy.

V roce 1938 získala Alupka statut města.

Rezolucí Nejvyššího sovětu SSSR u příležitostí 300. výročí Perejaslavské smlouvy byla Alupka a celá Krymská oblast připojena k Ukrajinské sovětské socialistické republice. V letech 1991 až 2014 byla Alupka součástí nezávislé Ukrajiny.

Od mezinárodně neuznaného připojení Krymu k Rusku v březnu 2014 patří Alupka de facto k Rusku. De jure v souladu s mezinárodním právem patří stále Ukrajině.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alupka na anglické Wikipedii.

  1. KOLEKTIV AUTORŮ. Malá zemepisná encyklopédia ZSSR. 1. vyd. Bratislava: Obzor, 1977. 856 s. S. 70. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]