Fjodor Ivanovič Šaljapin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fjodor Ivanovič Šaljapin
Feodor Chaliapin signed.jpg
Narození1.jul. / 13. února 1873greg.
Lisicyn-Jemelinův dům
Úmrtí12. dubna 1938 (ve věku 65 let)
Paříž
Příčina úmrtíleukemie
Místo pohřbeníHřbitov Batignolles (do 1984)
Novoděvičí hřbitov (od 1984)
Povolánízpěvák, operní pěvec, herec a tanečník
Manžel(ka)Iola Tornagiová (od 1898)
Partner(ka)Marija Adrianovna Dejšová-Sionická
DětiBoris Fjodorovič Šaljapin
Fjodor Fjodorovič Šaljapin
Marina Fjodorovna Šaljapinová
OceněníŘád sv. Stanislava 3. třídy
Umělec lidové republiky
Řád ušlechtilé Buchary
Řád čestné legie
Hvězda na Hollywoodském chodníku slávy
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fjodor Ivanovič Šaljapin, rusky Фёдор Иванович Шаляпин, (13. února 1873 v Kazani, Ruské impérium12. dubna 1938 v Paříži, Francie) byl ruský operní pěvec-basista. Od roku 1921 žil v exilu.

Původ a mládí[editovat | editovat zdroj]

Fjodor Šaljapin pocházel z chudých poměrů. V mládí se sice naučil několik praktických řemesel, nicméně od 12 let hrál ochotnicky divadlo a zpíval i v kostele. Již v 17 letech se vydal na uměleckou dráhu kočovného herce, tanečníka a zpěváka, jako potulný komediant cestoval po celém Rusku.

Pěvecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Díky svému krásně barevnému, zvučnému a znělému hlasu v basové poloze se brzy prosadil i na poli operním. První velká změna nastala v Tiflisu, kde se mu pedagogicky věnoval operní pěvec Dimitrij Usatov, pod jeho vedením a díky jeho přičinění se stal sólistou tamějšího tiflíského divadla. V roce 1893 odejel vystupovat do Moskvy a posléze roce 1894 i do Petrohradu, kde byl od roku 1895 členem tamního Marijinského divadla. V roce 1896 byl povolán J. Mamontovem nazpět do Moskvy, kde se později započala jeho světová umělecká kariéra.

F. I. Šaljapin

Záhy si získal nejen ruskou, ale světovou pozornost a věhlas. V roce 1899 vystoupil poprvé v moskevské Carské opeře a od té doby vystupoval na všech největších ruských operních scénách. V roce 1901 zpíval poprvé v milánské La Scale a od té doby vystupoval po celé Evropě prakticky každý rok, jeho popularita i známost stále stoupala zejména s počátečním rychlým rozvojem gramofonového průmyslu a později i rozhlasového vysílání.

V roce 1901 se poprvé setkal se spisovatelem Maximem Gorkým, se kterým se velice brzy důvěrně spřátelil na celý život. To vyvolalo velkou nevoli i nedůvěru u tehdejších carských úřadů, neboť Maxim Gorkij byl tehdy úřady celkem právem pokládán za socialistu a revolucionáře.

V ruském revolučním roce 1905 si carské úřady znepřátelil ještě více, těsně před tehdejšími revolučními událostmi vystoupil v Kyjevě zdarma na velkém koncertě pro dělníky, což jej zařadilo mezi potenciální buřiče a možné "revolucionáře".

V létě 1914, když vypukla první světová válka, zrovna cestoval po západní Evropě a nalézal se v té době ve Francii nedaleko od Paříže. Přesto, že dostal mnoho nabídek aby v západní Evropě zůstal natrvalo, odjel do Londýna a vrátil se nazpět do Ruska. Během války založil dva lazarety z vlastních prostředků. Prakticky po celou dobu první světové války pak vystupoval v petrohradském Mariinském divadle. Po únorovém státním převratu v roce 1917 se stal i jeho uměleckým ředitelem.

V roce 1921 se vydal na velké světové pěvecké turné, původně se záměrem aby propagoval ruskou hudbu a nové sovětské umění. Z tohoto dlouhého zahraničního turné se již domů do Ruska nikdy nevrátil, nejen z finančních a ekonomických důvodů, ale patrně i z důvodů ideově-politických. Zemřel v roce 1938 v Paříži, kdy byl i pochován. Jeho tělesné ostatky byly později (v roce 1984) převezeny do Moskvy na Novoděvičí hřbitov.

V letech 1901 až 1936 nahrál velké množství gramofonových nahrávek, do dnešních dob je jich známo okolo 120. Přednesl na nich nejen všechen klasický repertoár, např. z oper Ivan Susanin (Michail Ivanovič Glinka), Boris Godunov (M. P. Musorgskij), Ivan Hrozný (Nikolaj Rimskij-Korsakov), z dalších rolí: Mefistofeles (Arrigo Boito), Don Basilio a Lazebník sevillský (Gioacchino Rossini). Kromě operního repertoáru ale rád zpíval také ruské lidové písně. Dokázal prý dobře zazpívat i výše položené populární písně. Spolu s Enricem Carusem byl na počátku 20. století jedním z nejznámějších, nejvýznamnějších i nejpopulárnějších světových operních pěvců.

Návštěvy v Československu[editovat | editovat zdroj]

V letech 1930 a 1934 vystupoval i v Praze v Národním divadle,[1] do Československa zajížděl pravidelně jakožto lázeňský host, neboť si oblíbil zejména Mariánské Lázně.[2][3]

Autobiografické knihy vydané v češtině[editovat | editovat zdroj]

  • Stránky z mého života. [s.l.]: Svět sovětů, 1958. 182 s.  Překlad Jaroslav Piskáček
  • Maska a duše: můj život. [s.l.]: H+H, 2007. 278 s.  Překlad Milan Dvořák

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Když Šaljapin diriguje a Oskar Nedbal zpívá. S. 4. Národní listy [online]. 1930-06-04. S. 4. Dostupné online. 
  2. Fjodor Ivanovič Šaljapin (1873–1938) – HAMELIKA - Vše o historii Mariánských Lázní [online]. [cit. 2021-11-28]. Dostupné online. 
  3. Slavný basista Feodor Šaljapin.... S. 3. Národní listy [online]. 1934-06-01 [cit. 2021-11-28]. S. 3. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]