Mandžusko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rozloha Mandžuska podle různých definic
     Vnitřní Mandžusko
     Severní region Vnitřního Mongolska
     Vnější Mandžusko

Mandžusko (zjednodušená čínština: 满洲, trad. čínština: 滿洲, pchin-jin: Mǎnzhōu, angl.: Manchuria, jap.: 満州) je historická oblast na severovýchodě Číny, případně i v přilehlé části Ruska, o ploše kolem 1,5 milionu km². Na severu je ohraničeno subarktickou tajgou a na západě nehostinnou pouští Gobi. Na východě ho omývá Japonské moře a na jihu hraničí s Koreou. Klima je monzunové kontinentální.

V rámci členění dnešní Čínské lidové republiky Mandžusko odpovídá Severovýchodní Číně a název "Mandžusko" se používá jen zřídka, pro své negativní konotace s japonskou okupací.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Do 10. století se v Mandžusku střetávali Číňané a Korejci, poté bylo ovládáno Kitany, Džürčeny a Mongoly. Koncem 16. století sjednotil Nurhači místní džürčenské kmeny. Tak vznikli Mandžuové, kteří propůjčili Mandžusku své jméno. Nurhačiho potomci založili mandžuskou dynastii Čching, která do roku 1911 vládla Číně. V letech 1932-45 bylo území (čínského) Mandžuska okupováno Japonskem. Nejvyšší horou Mandžuska je Pektusan (současně i nejvyšší hora Severní Koreje). Významně Mandžusko popisuje slavný film Poslední císař.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]