Japonské moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Japonské moře
Východní moře
Japonské moře
Japonské moře
Maximální hloubka3 742 m
Šířka900 km
Délka2 200 km
Rozloha978 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celekTichý oceán
Sousední celkyOchotské moře, Tichý oceán, Východočínské moře
SvětadílAsie
StátJižní KoreaJižní Korea Jižní Korea, Severní KoreaSeverní Korea Severní Korea, JaponskoJaponsko Japonsko, RuskoRusko Rusko
PřítokyTumannaja, Razdolnaja, Nakdonggang, Mogami, Išikari, Šinano

Japonské moře nebo Východní moře (japonsky 日本海 [Japonské moře], korejsky 동해 [Východní moře], rusky Японское море) je okrajové moře západního Tichého oceánu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Japonské moře je na východě ohraničeno japonskými ostrovy Hokkaidó, Honšú a Kjúšú a ruským ostrovem Sachalin a na západě Korejským poloostrovem a pevninským Ruskem. Na jihozápadě je spojeno Korejským průlivemVýchodočínským mořem a na severu Tatarským průlivem a La Pérousovým průlivemOchotským mořem. Na východě je mezi japonskými ostrovy spojeno Cugarským a Šimonoseckým průlivemTichým oceánem.

  • Největší hloubka: 3 742 metrů
  • Průměrná hloubka: 1 752 metrů
  • Rozloha: 978 000 km²

Spor o název[editovat | editovat zdroj]

Japonsko a Korea spolu vedou spor o mezinárodní název tohoto moře. Japonsko prosazuje název Japonské moře (Sea of Japan), Severní Korea Východní korejské moře (East Sea of Korea) a Jižní Korea Východní moře (East Sea).

Současné standardní mezinárodní označení (Japonské moře) bylo přijato Mezinárodním hydrografickým úřadem (International Hydrographic Bureau) v roce 1919, kdy byla Korea pod japonskou koloniální nadvládou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]