Novoděvičí hřbitov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Novoděvičí hřbitov v Moskvě
Novoděvičí hřbitov, vstupní brána
Novoděvičí hřbitov, vstupní brána
Místo
stát RuskoRusko Rusko
kraj Moskva
okres Centrální okruh (Moskva)
obec Chamovniky
zeměpisné souřadnice 55°43′29″ s. š., 37°33′5″ v. d.
Základní informace
dnešní židovská obec {{{židovská obec dnes}}}
původní židovská obec {{{židovská obec původní}}}
užívání hřbitov udržován
Architektonický popis
výstavba 1898-1970
Specifikace
Odkazy
oficiální web http://www.devichka.ru/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Novoděvičí hřbitov, nebo hřbitov Novoděvičí, rusky Новодевичье кладбище je jedno z nejvýznamnějších pohřebišť v Moskvě. Hřbitov byl založen roku 1898 u jižní zdi Novoděvičího kláštera. V době Sovětského svazu se z něho stal spíše národní panteon, svým významem až jako druhý v pořadí po Kremelské zdi. Místo se nachází v jihozápadní části moskevského Centrálního administrativního okresu, ve čtvrti Chamovniky, na ulici Lužněcká spojka č. 2.

Dějiny hřbitova[editovat | editovat zdroj]

Na hřbitově (Новодевичье кладбище) vedle kláštera odpočívají mnohé známé ruské a sovětské osobnosti, které nebyly natolik prominentní, aby byly po smrti uloženy do kremelské zdi. Hřbitov byl založen v 16. století a stal se nejprve místem posledního odpočinku moskevské šlechty a duchovenstva. Od 19. století se zde byly pohřbívány také proslulé osobnosti z řad inteligence. Po smrti Nikity Chruščova (1971), který upadl v nemilost, byl hřbitov uzavřen, protože se Leonid Brežněv obával politických demonstrací. Znovu byl zpřístupněn teprve roku 1987.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Hrobka violoncellisty Mstislava Rostropoviče

Na Novoděvičím hřbitově se nacházejí také hroby politiků Vjačeslava Michajloviče Molotova, Andreje Andrejeva a druhé Stalinovy manželky Naděždy Allilujevovny. Jsou zde pohřbeni spisovatelé Nikolaj Vasiljevič Gogol, Nikolaj Ostrovskij, Alexandr Tvardovskij, Vasilij Šukšin, filmový režisér Ejzenštejn, divadelní režiséři Konstantin Sergejevič Stanislavskij a Jevgenij Vachtangov, hudební skladatelé Sergej Prokofjev, Anton Rubinstein, Dmitrij Šostakovič a malíři Isaak Iljič Levitan, Valentin Alexandrovič Serov a Vladimir Jevgrafovič Tatlin. Náhrobky mnoha zesnulých symbolicky ukazují, čím si získali svůj posmrtný význam a proslulost. V následujícím seznamu je několik významných osobností pohřbených na zdejším hřbitově:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

.