Ilja Grigorjevič Erenburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ilja Grigorjevič Erenburg
Narození 26. ledna 1891
Kyjev
Úmrtí 31. srpna 1967 (ve věku 76 let)
Moskva
Povolání novinář, spisovatel, básník, romanopisec, scenárista a překladatel
Významná díla Neobyčejná dobrodružství Julia Jurenita (a jeho žáků)
Tání
Černá kniha
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ20045336
Ocenění Řád rudé hvězdy (1937)
Stalinova cena (1942)
Leninův řád (1944)
Stalinova cena (1948)
Mezinárodní Stalinova cena "za mír mezi národy" (1952)
… více na Wikidatech
Manžel/ka Ljubov Michajlovna Kozinceva
Děti Irina Iljinična Erenburg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ilja Grigorjevič Erenburg (rusky:Илья́ Григо́рьевич Эренбу́рг) (27. ledna 189131. srpna 1967) byl sovětský spisovatel, básník a publicista židovského původu. Překládal také francouzskou a španělskou literaturu.

V roce 1908 byl z politických důvodů uvězněn, poté uprchl a v letech 19081917 žil v Paříži, zde se seznámil s V. I. Leninem. Působil jako dopisovatel v Občanské válce ve Španělsku pro více novin. Zemřel na rakovinu prostaty a močového měchýře.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Ilja Erenburg
před rokem 1925

Počátky jeho tvorby byly ovlivněny expresionismem. Pozdější tvorbu ovlivnil symbolismus.

Znal i západní především francouzské literární prostředí. V jeho díle je patrný odpor k buržoazii, ale do socialistické tvorby se také zrovna nehrnul. Ve svých knihách většinou líčí srážky soukromí lidí s revolucí.

Je znám také znám díky svému působení za druhé světové války. Na východní frontě působil jako novinář píšící nenávistné články, které podněcovaly nenávist ke všem Němcům bez rozdílu. Jeho článkům v novinách Pravda nebo Krasnaya zvezda se říkalo "kaťuše", což byl známý sovětský raketomet, který způsoboval ohromné škody. Mnoho historiků [kdo?] se domnívá[zdroj?], že krutosti, kterých se dopouštěla Rudá armáda při dobývaní Německa byly inspirovány Erenburgovými texty.

Ukázky textů[editovat | editovat zdroj]

"Nyní už víme, že Němci nejsou lidé. Nyní se slovo „Němec“ stalo jedno z nejhnusnějších nadávek. Nenechte nás mluvit. Nenechte nás se vztekat. Nechte nás zabíjet. Když nezabijete Němce, Němec zabije Vás. Odtáhne pryč Vaši rodinu a bude ji mučit v tom svém hnusném Německu. Když už jste zabili jednoho Němce, zabijte hned dalšího."

"Nezapomeň vojáku! Tam v Německu se skrývá Němec, který zabil tvé dítě, znásilnil tvou ženu, nevěstu a sestru, zastřelil tvou matku a otce, vypálil tvůj dům. Postupuj proti nepříteli s neutišitelnou nenávistí. Kvůli spravedlnosti a ve jménu památky všech, kteří byli povražděni fašistickými katany je tvou povinností jít do doupěte bestie a fašistické zločince potrestat. Krev našich kamarádů padlých v boji, utrpení zavražděných, sténání zaživa pohřbených, neutišitelné slzy matek tě volají k nemilosrdné pomstě."

"Němci budou proklínat hodinu, kdy vstoupili na naši půdu. Německé ženy budou proklínat hodinu, kdy porodily své syny - barbary. My nebudeme hanobit. My nebudeme proklínat. My budeme zabíjet."

Meziválečnou ČSR popsal roku 1931 jako zemi, kde "milují amerikanismus a knedlíky se zelím a vyvážejí do světa Čapkovy spisy a Baťovy výrobky. To druhé svět potřebuje, to první si mohou nechat, vždyť každá země má Čapků dost." (O. Rádl, I. Erenburg o vlasti vojáka Švejka, Rozpravy Aventina, 1931, str. 337.)

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • COMAY, Joan; COHN-SHERBOK, Lavinia. Who's Who in Jewish History: After the Period of the Old Testament. London : Routledge, 2002. 407 s. Dostupné online. ISBN 978-0415260305. (anglicky) 
  • ČÍŽKOVÁ, Marta. heslo Erenburg, Ilja. In Milan Hrala a kol. Slovník spisovatelů, Sovětský svaz,. Praha : Odeon, 1978. Svazek I (A-K), s. 363-366.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]