Jevgenij Vachtangov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jevgenij Bagrationovič Vachtangov
Narození1.jul. / 13. února 1883greg.
Vladikavkaz
Úmrtí29. května 1922 (ve věku 39 let)
Moskva
Místo pohřbeníNovoděvičí hřbitov
Alma materLomonosovova univerzita (od 1903)
DětiSergej Jevgeňjevič Vachtangov
PříbuzníJevgenij Sergejevič Vachtangov (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jevgenij Bagrationovič Vachtangov (rusky Евгений Багратионович Вахтангов; 13. února 1883, Vladikavkaz29. května 1922, Moskva) byl ruský divadelní režisér a herec. Po otci byl arménského původu.

Od studentských let se věnoval divadlu, hudbě a literatuře. Po příchodu do Moskvy, kde studoval práva, ho ovlivnila tvorba Konstantina Sergejeviče Stanislavského. Studoval herectví u Alexandra Adaševa a v letech 1910 až 1911 působil spolu s Leopoldem Suleržickým v Paříži u Gabrielle Réjane. Po návratu založil Studentské studio jako pobočku MCHAT, která se v roce 1921 osamostatnila a od roku 1926 nese název Vachtangovovo divadlo.

Jeho metoda byla založena na pozici herce jako vypravěče, který se neztotožňuje s předváděným obrazem.[1] Styl svých experimentálních inscenací jako Turandot a Zázrak svatého Antonína nazýval „fantastický realismus“.[2] Hojně využíval kostýmy, masky a hudbu. Režíroval také pro moskevské židovské divadlo Habima hru Šaloma Anského Dybbuk.[3] K jeho žákům patřil Michail Čechov.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]