Konstantin Sergejevič Stanislavskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Konstantin Stanislavskij

Konstantin Sergejevič Stanislavskij, vlastním jménem Konstantin Sergejevič Alexejev (17. ledna 1863 v Moskvě7. srpna 1938, Moskva) byl ruský herec, podnikatel, divadelní režisér, divadelní teoretik a pedagog, který společně s Vladimírem Ivanovičem Němirovičem-Dančenkem spoluzaložil legendární Moskevské umělecké akademické divadlo (MCHAT).

Divadlo MCHAT představovalo velmi významné tvůrčí období jak v ruském, tak i ve světovém měřítku. On sám vytvořil svoji vlastní metodiku výchovy herců (tzv. systém Stanislavského resp. Stanislavského školu nebo také Stanislavského metodu), která později velmi ovlivnila světovou divadelní praxi a znamenala přelom i v divadelní pedagogice.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z velmi vlivné a bohaté, vážené, vzdělané a kulturně založené ruské rodiny. Po studiích na rodinném gymnáziu studoval na Lazarevském institutu východních jazyků. Proto také velmi dobře ovládal většinu světových jazyků včetně francouzštiny, němčiny a angličtiny. V roce 1888 založil moskevskou Společnost pro divadlo a literaturu. Tato společnost měla za cíl nejen kulturní osvětu a všeobecnou vzdělanost, hrála i amatérské divadlo. On sám zde působil pod svým uměleckým jménem zprvu jako její herec a velice brzy se vypracoval až do nejužší špičky tehdejšího ruského divadla. Zároveň s tím však pod svým občanským jménem Alexejev obchodoval a podnikal.

Ostrý zlom v jeho životě (a v životě celé ruské společnosti vůbec) samozřejmě představovala Říjnová revoluce v roce 1917, která změnila nejen jeho majetkové poměry, ale přinesla i zcela jiné problémy ideologického, politického a propagandistického charakteru a povahy, se kterými byl nucen tvrdě zápolit po celý zbytek svého života.

Knižní publikace[editovat | editovat zdroj]

  • Můj život v uměníautobiografická kniha
  • Práce herce na roli – odborný text
  • Moje výchova k herectvíučebnice herectví zpracovaná formou poloautobiografického vývojového románu
  • Sebrané spisy (1999)

Bratranec[editovat | editovat zdroj]

Jeho bratranec Nikolaj Alexandrovič Alexejev byl starostou města Moskvy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]