Andrej Nikolajevič Tupolev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andrej Nikolajevič Tupolev
The Soviet Union 1988 CPA 5994 stamp (Birth centenary of Andrei Tupolev, Soviet aeronautical engineer known for his pioneering aircraft designs as Director of Tupolev Design Bureau).jpg
Narození29. říjnajul. / 10. listopadu 1888greg.
Pustomazovo
Úmrtí23. prosince 1972 (ve věku 84 let)
Moskva
Místo pohřbeníNovoděvičí hřbitov
Alma materStřední škola Tverské gubernie (do 1908)
Moskevská státní technická univerzita (1908–1918)
Povoláníletecký inženýr, politik, inženýr, podnikatel a pilot
ZaměstnavateléTupolev
CAGI
OceněníHrdina práce (1926)
Leninův řád (1933)
Řád rudé hvězdy (1933)
Řád rudého praporu práce (1933)
Řád čestného odznaku (1936)
… více na Wikidatech
Politická strananezávislý
DětiAlexej Andrejevič Tupolev
Funkceposlanec Nejvyššího sovětu SSSR
PodpisAndrej Nikolajevič Tupolev – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrej Nikolajevič Tupolev (rusky Андрей Николаевич Туполев; 29. říjnajul./ 10. listopadu 1888greg.23. prosince 1972) byl sovětský letecký konstruktér. Během své kariéry navrhl a vedl výrobu více než 100 typů letadel, z nichž se 70 dostalo do sériové výroby. Jeho stroje změnily 78 rekordů ve světovém letectví.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Andrej Nikolajevič Tupolev se narodil v Pustomazovu v tverské oblasti v rodině kozáka, později učitele, studenta, politického vězně, notáře a zemědělce a gymnasistky z lepší rodiny, poté taktéž zemědělské pracovnice[1] Po absolvování gymnasia v roce 1908 studoval na Moskevské technické univerzitě. Od roku 1909 studoval zároveň aerodynamiku pod vedením ruského průkopníka letectví Nikolaje Jegoroviče Žukovského, přitom se zúčastnil stavby tehdy největšího aerodynamického tunelu na světě v aerodynamické laboratoři technické školy.

V roce 1911 byl obviněn z účasti na revolučních událostech a zatčen. Byl však propuštěn s podmínkou, že zůstane v Pustomazovu. Školu směl opět navštěvovat až od roku 1914. Svá studia zakončil v roce 1918 obhájením práce o vývoji hydroplánů, načež obdržel titul inženýr-mechanik. V roce 1920 byla carská Moskevská technická škola přejmenována na Moskevskou vysokou technickou školu a Tupolev zde vyučoval základy aerodynamických výpočtů.

Letecký inženýr[editovat | editovat zdroj]

Později začal pracovat v moskevském leteckém a hydrodynamickém ústavu. Nejdříve v tamější ústřední konstrukční kanceláři, později mu bylo umožněno založit vlastní konstrukční kancelář. Roku 1937 byl Tupolev společně s dalším významným konstruktérem V. M. Petljakovem v rámci tehdy vrcholících stalinských čistek zatčen a označen za špiona. V roce 1939 byl propuštěn z vězení a pod dozorem NKVD zařazen do takzvané Konstrukční kanceláře č. 29, kde bylo soustředěno na 150 leteckých odborníků.[1] Zde se zrodil projekt sovětského středního bombardéru Tu-2 vyráběného a používaného během druhé světové války.

Během války byla jeho konstrukční kancelář přesunuta do Omska, kde se Tupolev stal vedoucím Leteckého závodu č. 166, kde se vyráběly Tu-2.[1] Přitom dále pokračoval i v projektování nových strojů.

Po skončení války stál A. N. Tupolev jako odborník na těžké bombardéry v čele týmu, který na základě tří strojů, jež nouzově přistály ve východní Sibiři při náletech na Japonsko, vytvořil kopii amerického těžkého bombardéru B-29. Stroj dostal označení TU-4.

Dalším vynikajícím strojem, který Tupolev navrhl, byl unikátní strategický turbovrtulový bombardér Tu-95, který byl zaveden do služby v 50. letech 20. století jako protiváha k americkým bombardérům B-52 Stratofortress. Mnohé z těchto letounů slouží v ruském letectvu ještě dnes.

Andrej Tupolev v 30. letech (Letectví, November 1937)

Dopravní letadla[editovat | editovat zdroj]

Zhruba ve stejné době jako Tu-95 představil Tupolev i dvoumotorové proudové dopravní letadlo středního doletu Tu-104. „Tůčko“, jak se u nás Tu-104 familiérně říkalo, bylo po britském De Havilland Comet, kanadském Avro Jetliner a francouzské Sud Aviation Caravelle čtvrtým proudovým dopravním letounem na světě, který vzlétl, a druhým na světě, jenž byl zařazen do pravidelné letecké dopravy. Od roku 1956 do roku 1958 bylo díky technickým problémům svých soupeřů dokonce jediným typem proudového dopravního letounu v pravidelné letecké dopravě na světě. Po tomto letadle následovala série dopravních proudových letadel, jež vyvrcholila prvním nadzvukovým dopravním letounem na světě Tu-144. Většinu konstrukčních prací na tomto stroji už prováděl Tupolevův syn Alexej (1925–2001).

Andrej Nikolajevič Tupolev zemřel 23. prosince 1972 a byl pochován na Novoděvičském hřbitově v Moskvě.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Tupolev byl prohlášen čestným členem Britské královské letecké společnosti (Royal Aeronautical Society) a Amerického institutu letectví a astronautiky (American Institute of Aeronautics and Astronautics).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Andrej Nikolajevič Tupolev na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]