Isaak Iljič Levitan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Isaak Iljič Levitan
Autoportrét (1880)
Autoportrét (1880)
Narození 30. srpna 1860
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1004295
Úmrtí 4. srpna 1900 (ve věku 39 let)
Moskva
Povolání malíř
Vzdělání Moskevská škola malířství, sochařství a architektury
Významná díla Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4193277
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4332076
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4458429
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isaak Iljič Levitan, též psaný Izák Levitan nebo Jicchak Levitan (rusky Исаа́к Ильи́ч Левита́н, 30. srpna 1860 u Kybartai4. srpna 1900, Moskva) byl ruský realistický malíř, známý především jako autor krajinomaleb.

Narodil se v Litvě, v rodině chudého židovského učitele jazyků. Studoval v Moskvě, kam se rodina přestěhovala. Z jeho učitelů na něj měl největší vliv krajinář Aleksej Savrasov. Roku 1875 zemřela Levitanova matka, o dva roky později i otec; Isaak Levitan však díky svému talentu získal na Moskevské škole malby, sochařství a architektury stipendium, aby zde mohl zůstat a pokračovat ve studiu malířství. Roku 1877 poprvé veřejně vystavoval a jeho práce byly dobře přijaty. O dva roky později byli Židé hromadně vykázáni z Moskvy, ale Levitan se díky přímluvě vlivných znalců umění směl brzy vrátit.

Účastnil se výstav uměleckého sdružení Peredvižnici a spřátelil se se spisovatelem Čechovem. Jeho malby ho proslavily i za hranicemi Ruska, vystavoval např. v Mnichově. Koncem devadesátých let u něho bylo diagnostikováno závažné srdeční onemocnění, aneurysma, zhoršené ještě horečnatou chorobou, již prodělal roku 1896. V téže době se stal profesorem malby v Moskvě. Své nemoci podlehl roku 1900 v nedožitých 40 letech. Je pohřben na Novoděvičím hřbitově, kam byly jeho ostatky přeneseny z dorogomilovského židovského hřbitova.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V češtině:

Isaak Levitan: Zlatý podzim (1895)