Milan Dvořák (překladatel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milan Dvořák
Narození29. září 1949 (73 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel, překladatel a tlumočník
Alma materUniverzita Karlova
Témataangličtina, ruština a tlumočení
OceněníCena Rudolfa Medka
PříbuzníLibor Dvořák (bratr)
Web oficiální stránka
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Milan Dvořák (* 29. září 1949, Praha) je český tlumočník a překladatel z angličtiny a ruštiny. Je bratrem novináře Libora Dvořáka.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Milan Dvořák se narodil v Praze, kde také navštěvoval základní školu. V letech 1959–1963 ale žil s rodiči v Moskvě, kde otec Richard Dvořák působil jako velvyslanec, a chodil do místní ruskojazyčné školy. Roku 1968 maturoval na Střední ekonomické škole v pražské Resslově ulici (dnes opět Českoslovanská akademie obchodní doktora Edvarda Beneše) a pak strávil půl roku s rodiči v Indii.

Po návratu roku 1969 nastoupil na Obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, ale když se mu zhoršila neléčitelná oční vada, přešel na obor tlumočnictví-překladatelství[2] na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, který absolvoval roku 1976. Od té doby pracuje jako konferenční tlumočník a literární překladatel ve svobodném povolání. V 80. letech byl tlumočníkem Michaila Gorbačova a dostal přezdívku „Hlas Moskvy“.

Známým se ale stal především jako překladatel ruských zpívajících básníků, jejichž díla také sám interpretuje (Alexandr Galič, Novella Matvějevová, Bulat Okudžava, Vladimir Vysockij). Roku 2012 obdržel se svým bratrem Liborem Cenu Rudolfa Medka, udělující se významným kulturním osobnostem, které se zabývají česko-ruskými vztahy. Jeho žena Daria (* 1951) je rovněž překladatelka.[1][3]

Vystupuje spolu s Věrou Slunéčkovou.[4]

Překlady[editovat | editovat zdroj]

Překlady z angličtiny[editovat | editovat zdroj]

Překlady z ruštiny[editovat | editovat zdroj]

Překlad z francouzštiny[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Profil Milana Dvořáka v databázi Obce překladatelů. www.obecprekladatelu.cz [online]. [cit. 2014-11-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-19. 
  2. ČT. „Simultánní tlumočník žije v neustálém stresu,“ říká Milan Dvořák [online]. 2008-09-05 [cit. 2016-07-04]. Dostupné online. 
  3. Cenu Rudolfa Medka převzali Milan a Libor Dvořákovi
  4. Milan Dvořák a Věra Slunéčková
  5. Milan Dvořák a Věra Slunéčková - Stewball

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]