Hugues Aufray

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hugues Aufray
Hugues Aufray 20091009 Aix-en-Provence 010.jpg
Základní informace
Rodné jméno Hugues Jean-Marie Auffray
Jinak zvaný Hugues Aufray
Narození 18. srpna 1929 (91 let)
Neuilly-sur-Seine
Žánry šanson
Povolání zpěvák, autor písní a písničkář
Nástroje hlas
Ocenění rytíř Čestné legie
komandér Řádu umění a literatury
Příbuzní Pascale Audret a Jean-Paul Auffray (sourozenci)
Web www.huguesaufray.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hugues Aufray, Aix en Provence 2009

Hugues Aufray, vlastním jménem Hugues Jean Marie Auffray (* 18. srpna 1929 Neuilly-sur-Seine) je francouzský zpěvák, písničkář, skladatel a kytarista.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Hugues se narodil jako třetí syn průmyslníka Henryho Auffraye. Jeho bratr Jean-Paul Auffray je fyzik, sestra Pascale Audretová (1936-2000) byla herečka, stejně jako jeho neteř Julie Dreyfusová. Po rozvodu rodičů se rodina s matkou přestěhovala z Paříže do Soreze, do kraje svých předků, kde Hugues v letech 1941-45 chodil do školy. Po válce žil Hugues tři roky se svým otcem v Madridu, kde začal zpívat španělsky, později po návratu do Francie, začal interpretovat písně Félixe Leclerca, Georgese Brassense, Serge Gainsbourga a dalších francouzských šansoniérů. Poté co vyhrál soutěž Les Numéros 1 de Demain (Budoucí hvězdy) si ho všimnul hudební nakladatel Eddie Barclay, který vydal jeho první desku v roce 1959.

Aufray je autorem nebo spoluautorem textu či hudby mnoha svých písní. Jeho repertoár čerpá ze španělského, anglosaského a latinoamerického folklóru, ale i z blues a rocku.

V roce 1964 byl čtvrtý v soutěži Eurovize s písní Des que le printemps reviens (Až se jaro vrátí)

Jako první z francouzských zpěváků objevil Boba Dylana a adaptoval jeho písně. Jeho překlady anglických textů písní, zejména Dylanových, často zmírňují drsnost originálu. Jeho hudební aranže pro akustickou kytaru jsou ovlivněny americkou folkovou tvorbou.

V květnu 1966 zpíval ve Sportovním paláci v Paříži při příležitosti koncertu proti rasismu píseň pro Martina Luthera Kinga Les Crayons de couleurs (Barevné tužky). V červenci 1984 zpíval společně s Bobem Dylanem v Grenoblu The Times They Are a-Changin´ .

V současné době stále ještě jezdí na turné po Francii a frankofonních zemích.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Aufray je ženatý s tanečnicí Helenou Faure, mají dvě dcery. Svůj život tráví mezi Paříží a svojí farmou v Ardeche. Je velkým milovníkem koní, vlastní například tři berberské koně, pořádá jezdecká představení, stáže jízdy na koni pro děti, mnohé jeho písně jsou o koních, nejznámější je Stewball. Velmi se zajímá o plachtění na moři a část svého repertoáru věnoval moři a námořníkům. Kromě zpívání se Aufray věnuje malování a sochaření. Jeho bronzová socha Hommage a Bob Dylan (Pocta Bobu Dylanovi) byla vystavena v Cité de la Musique v Paříži v létě 2012.

Veřejný život[editovat | editovat zdroj]

Veřejně se angažuje. Při prezidentských volbách 2002 podpořil Jacquese Chiraca. Několik mateřských školek a dva koncertní sály nesou jeho jméno.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1967 účinkoval v seriálu Československé televize Píseň pro Rudolfa III. (konkrétně šlo o díl Muž v redingotu).

Repertoár[editovat | editovat zdroj]

Trubadúr Aufray má široký záběr. Kromě vlastních skladeb Interpretuje francouzské adaptace písní Boba Dylana a jiných amerických písničkářů, severoamerickou i jihoamerickou folkovou tvorbu, ale i Yesterday od Beatles, šansony Georgese Brassense, Serge Gainsbourga a jiných.

Výběr z repertoáru: