Krymské hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Кримські гори
Крымские горы
Qırım dağları
Nejvyšší bod1545 m n. m. (Roman-koš (Роман-кош))

Nadřazená jednotkaKrymsko-kavkazská oblast
Sousední
jednotky
Východoevropská rovina, Kerčský poloostrov, Černé moře

SvětadílEvropa
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krymské hory (ukrajinsky Кримські гори, Kryms'ki hory; rusky Крымские горы, Krymskie gory; krymskou tatarštinou Qırım dağları) je název pohoří v jižní části Krymského poloostrova na Ukrajině. Pohoří je přibližně 160 km dlouhé a 50 km široké, táhne se od Sevastopolu a Balaklavy na západě až k Feodosii na východě. Geologicky je součástí Krymsko-Kavkazské oblasti, vyzvednuté v procesu Alpínského vrásnění. Budováno je především druhohorními a třetihorními vápenci, břidlicemi a pískovci. Nejvyšším vrcholem je Roman-koš (1545 m); nad 1500 m dosahuje také Demir-Kapu (1540 m), Zeytin-Kosh (1537 m), Kemal-Egerek (1529 m) a Eklizi-Burun (1527 m). Dalšími významnými vrcholy jsou Demerdži či Aj-Petri. Názvy většiny vrcholů jsou turkického původu. Nejvýznamnějším průsmykem je Angarský průsmyk (752 m), kterým je vedena silnice a trolejbusová trať spojující Simferopol a Jaltu.

Klima je mírně kontinentální, se středomořskými rysy: léta jsou suchá a teplá, zimy mírné a vlhké. Silnější mrazy se vyskytují zřídka. Vegetace na pozvolných, plošinovitých severních svazích je tvořena stepí a lesostepí, ve vyšších polohách přechází v listnaté lesy – dubohabřiny a posléze bučiny. Vrcholové plošiny jsou vesměs odlesněné. Jižní skalnaté svahy, strmě klesající směrem k moři, porůstají borovice lesní a černá a stromovité jalovce ztepilý a páchnoucí. V nízko položených jižních oblastech převládá submediteránní vegetace teplomilných doubrav a křovinatých šibljaků, obohacená místy o středomořské prvky, jako jsou planiky nebo některé cisty.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHYTRÝ, Milan. Krymské hory a Kavkaz [online]. [cit. 2021-05-09]. Dostupné online. 
  2. Holarctis – Středozemní oblast – Krymsko-novorossijská provincie | BOTANY.cz [online]. [cit. 2021-09-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]