Středozemní podnebí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oblasti se středozemním klimatem

Středozemní podnebí (zkratky Csa, Csb) je podle Köppenovy klasifikace podnebí klima podobné klimatu ohraničující Středozemní moře. Mimo tuto oblast mají oblasti s podobným klimatem malé rozlohy. Obecně se tento druh klimatu nachází na západním pobřeží kontinentů, zhruba mezi 30° a 45° severní nebo jižní šířky. Pro středozemní klima je typické velmi suché a horké léto a mírná deštivá zima.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Mimo oblast Středomoří se středozemní klima nachází v oblasti Kalifornie, u mysu Dobré nadějeJihoafrické republice, ve středním Chile, jihozápadní Austrálii a pobřežních oblastech střední a jihovýchodní Austrálie.

Středozemní klima je vhodné pro pěstování vinné révy a proto se zde nachází řada známých vinohradnických oblastí.

Horké středozemní klima (Csa)[editovat | editovat zdroj]

Horké středozemní klima (na mapě není žlutě vyznačeno pobřeží Jaderského moře).

Průměrná teplota nejteplejšího měsíce v roce překračuje 22 °C a průměrná teplota nejstudenějšího měsíce je mezi 18 °C až 0 °C. Alespoň 4 měsíce mají průměrnou teplotu vyšší než 10 °C. Léta jsou suchá a některé letní měsíce mohou být prakticky bez deště, tím se letní počasí podobá tomu v aridních a semiaridních oblastech. Naopak zimy jsou deštivé, ale přesto i v ní slunné dny nebývají nic neobvyklého. V zimě může někdy i sněžit, ale to je mnohem pravděpodobnější ve vnitrozemí, u pobřeží Chorvatska nebo Itálie je sněžení vzácnost.

Teploty[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší letní teploty bývají mezi 30 °C a 40 °C. Nejnižší zimní teploty jsou obvykle v okolí bodu mrazu nebo přibližně okolo −5 °C, ale na těch nejstudenějších místech u Kaspického moře mohou klesat až pod −10 °C.[1] V zimě je přes den maximálně zhruba mezi 5 °C až 20 °C.[2][3]

Teplé středozemní klima (Csb)[editovat | editovat zdroj]

Teplé středozemní klima.

Léta jsou teplá a suchá, ale průměrná měsíční teplota nejteplejšího měsíce nepřekračuje 22 °C. Průměrná měsíční teplota nejstudenějšího měsíce je mezi 0 °C až 18 °C. Alespoň 4 měsíce musejí mít průměrnou teplotu nad 10 °C. Jinak je toto klima téměř stejné jako horké středozemní. Zimní teploty jsou stejné jako u horkého typu, letní teploty jsou však nižší, nejvyšší letní teploty bývají mezi 25 °C a 35 °C.[4][5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mediterranean climate na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]