Ekvatoriální podnebí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa ekvatoriálního podnebí

Ekvatoriální podnebí či rovníkové podnebí (zkratka Af) je podle Köppenovy klasifikace podnebí nejpříznivější podnebí pro růst rostlin. Toto podnebí se vyskytuje jen v těsné blízkosti rovníku a počasí je celoročně prakticky stejné, nebo velmi podobné. Délka dne je také po celý rok skoro stejná, 10 až 11 hodin má nejkratší den v roce a 13 až 14 ten nejdelší (v závislosti na vzdálenosti od rovníku).

Teploty[editovat | editovat zdroj]

Průměrná roční teplota je okolo 25 °C a teploty jsou po celý rok velmi podobné. Při nejchladnějších ránech mohou teploty klesat i k 15 °C, ale to se stává spíš výjimečně. Přes den jsou nejčastěji teploty mezi 30 °C až 40 °C. Rozdíly průměrné měsíční teploty mezi nejteplejším a nejchladnějším měsícem v roce jsou maximálně 2 °C, protože tu neexistují žádná roční období.

Srážky[editovat | editovat zdroj]

Každý měsíc má minimálně 60 mm srážek (720 mm za rok) a množství napadaných srážek se sice může v různých částech roka různit, ale stále je deště dostatek pro dobrý růst rostlin. Většina srážek spadne při bouřkách nebo delších prudkých deštích. V místech s ekvatoriálním podnebím za rok většinou napadá několik tisíc mm srážek a existují i místa kde napadá více než 10 000 mm srážek za rok.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]