Mys Dobré naděje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohled na oblast mysu Dobré naděje od západu. (satelitní snímek, doplněný o výškopisné znázornění)

Mys Dobré naděje (anglicky Cape of Good Hope, afrikánsky Kaap die Goeie Hoop) je ostrý pevninský výběžek v Jižní Africe nedaleko Kapského Města. Je tradičně (a nesprávně) označován jako místo, na kterém se setkávají Atlantský oceán a Indický oceán. (Technicky vzato leží rozhraní mezi těmito oceány 160 km jihovýchodněji u Střelkového mysu, který je nejjižnějším bodem Afriky.) Až k mysu Dobré naděje však z Indického oceánu zasahuje teplý proud Střelkového mysu, který se zde stýká se studeným proudem Benguelský.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mapa mysu Dobré naděje z roku 1888
Mys Dobré naděje. Pohled z východní strany z vyvýšeniny nad Cape Point

Prvním Evropanem, který obeplul mys Dobré naděje, byl portugalský mořeplavec Bartolomeo Dias v roce 1488. Ten tomuto místu dal název „mys Bouří“ (Cabo das Tormentas). Později král Jan II. Portugalský přejmenoval mys na „mys Dobré naděje“ (Cabo da Boa Esperança), protože otevíral cestu na východ.

Holandský obchodník Jan van Riebeeck založil 6. dubna 1652 nedaleko mysu zásobovací tábor pro nizozemskou Východoindickou společnost. Dnes na tomto místě stojí Kapské Město.

Východoindická společnost potřebovala v oblasti mysu Dobré naděje zkušené zemědělce. Nizozemská vláda proto rozhodla o vyslání hugenotů, kteří opustili kvůli náboženskému pronásledování Francii. Skupina hugenotů byla vyslána 31. prosince 1687 a dostala se tak přes Nizozemí až na jih Afriky.

Dne 19. ledna 1806 obsadila mys Velká Británie. Okupace byla potvrzena anglo-holandskou smlouvou v roce 1814. Území bylo pak spravováno jako Kapská kolonie.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]