Střelkový mys

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Střelkový mys

StátJižní AfrikaJižní Afrika Jižní Afrika
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pamětní deska na nejjižnějším místě Afriky a rozhraní dvou oceánů
Maják na Střelkovém mysu

Střelkový mys (anglicky Cape Agulhas, afrikánsky Kaap Agulhas) je mys, který je nejjižnějším místem afrického kontinentu (34° 49′ j. š.). Poledník, který jím prochází (téměř přesně 20° 00′ v. d.), představuje pomyslnou hranici mezi Atlantským a Indickým oceánem.

Jedná se o nevýrazný skalnatý úsek pobřeží, vzdálený vzdušnou čarou 170 km jihovýchodně od Kapského Města a sužovaný za bouřlivého zimního počasí mohutnými vlnami (moře v okolí Střelkového mysu patří k nejčastějším místům výskytu tzv. obřích vln). Stojí zde maják, postavený roku 1848, a je zde umístěna i pamětní deska, připomínající nejjižnější místo Afriky. Oblast mysu je od 1. března 1999 chráněna jako Národní park Agulhas. Hlavním důvodem ochrany je výskyt mnoha endemických druhů rostlin.

Od Střelkového mysu se směrem k Antarktidě ještě 250 km táhne kontinentální šelf, na němž hloubka oceánu dosahuje stěží 100 m. Oblastí probíhá od severovýchodu k jihozápadu z Indického do Atlantského oceánu proud Střelkového mysu, který se u mysu Dobré naděje střetává s proudem Benguelským. Zdejší vody jsou bohatým lovištěm ryb.

Jméno dali mysu Portugalci kolem roku 1500, portugalské jméno je cabo das Agulhas, tedy mys jehly/střelky. V době objevu se magnetický severní pól shodoval s pravým severem v tomto regionu a střelka kompasu ukazovala přesně na sever.

Ostatní nejzazší mysy Afriky na pevnině[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]