Zeměpisná délka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na kouli.
Rovník (modře) rozděluje kouli na dvě poloviny a protíná poledník (žlutě) v pravém úhlu. Přerušované čáry jsou rovnoběžky

Zeměpisná délka je jedna ze zeměpisných souřadnic, určuje polohu na povrchu Země směrem k východu nebo západu od Greenwichského poledníku. Je to úhel, který svírá rovina místního poledníku, procházejícího určovaným bodem, a rovina Greenwichského (nultého) poledníku.

Zápis[editovat | editovat zdroj]

Značí se řeckým písmenem lambda (), měří se ve stupních. Body ležící na východ od nultého poledníku tj. na východní polokouli až do hodnoty 180° mají zeměpisnou délku východní (kladnou) – zkratka v. d. Body ležící na západ od nultého poledníku tj. na západní polokouli až do hodnoty 180° mají zeměpisnou délku západní (zápornou) – zkratka z. d.

Ve starších evropských mapách až do roku 1884 byl jako nultý označován poledník procházející ostrovem El Hierro (také nazývaný Ferro) na Kanárských ostrovech, který se nachází na 17°39'51" západně od greenwichského poledníku; psalo se pak „východně (západně) od Ferra“.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Mapa = zmenšený obraz krajiny

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]