El Hierro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
El Hierro
Valle El Golfo
Valle El Golfo
El Hierro
El Hierro
LokalizaceAtlantský oceán
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
• autonomní oblast Kanárské ostrovy
• provincieVlajka provincie Santa Cruz de Tenerife Santa Cruz de Tenerife
Topografie
Rozloha269 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrcholPico de Malpaso (1 501 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel10 960 (2010)
Hustota zalidnění40,7 obyv./km²
Největší sídloValverde
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

El Hierro [el'jero], také nazývaný Ferro nebo Isla del Meridiano, je nejzápadnější z Kanárských ostrovů. Zaujímá plochu 268,71 km², v roce 2010 ho obývalo 10 960 lidí. Hlavní město je Valverde s 5 048 obyvateli. Nejvyšší hora Malpaso měří 1 501 m.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První obyvatelé přišli na ostrov někdy v 5. století př. n. l., pravděpodobně ze Severní Afriky. Žili v úplné izolaci a když roku 1341 připlul na ostrov portugalský kapitán Rodriguez Martín, popsal jejich život tak, jak dnes popisujeme lidi doby kamenné. Roku 1402 připlul na ostrov francouzský mořeplavec Jean de Béthencourt, který ostrovy obsadil pro Kastílii.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

El Hierro je převážně čedičový ostrov s příkrým skalnatým pobřežím a s nouzí o vodu. Na severozápadě ostrova se nachází útes El Golfo jenž vznikl přibližně před 50 tisíci lety, když se rozsáhlá část ostrova (asi čtvrtina rozlohy) propadla do moře. Flora i fauna ostrova je velmi zvláštní, a tak je od roku 2000 prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Administrativně se ostrov člení na tři obce:

Valverde

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé ostrova se živí především zemědělstvím, pěstováním vinné révy, dále banánů, mandlí, broskví, brambor a rajčat. Důležitý je také rybolov, hlavně v jižní části pobřeží. Významná jsou umělecká řemesla - hrnčířství, tkaní, řezbářství, výrobky se prodávají na místních trzích. Turistika není příliš podstatná, kapacita lůžek na ostrově je okolo 800. Využívají je pak především obyvatelé ostatních ostrovů, zejména v letním období.[1]

Poledník[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Ferrský poledník.

Ve starověku se Kanárské ostrovy pokládaly za západní konec obyvatelného světa, a tak řecký geograf Klaudios Ptolemaios uvažoval o tom, že by se od tamějšího poledníku měly počítat zeměpisné délky. Francouzský král Ludvík XIII. roku 1634 stanovil jako nultý poledník ostrov Ferro (El Hierro). Údaj „od ostrova Ferro“ lze pak najít ještě na starších rakouských mapách. Teprve od roku 1884, kdy byl z praktických důvodů mezinárodně přijat nultý poledník podle hvězdárny v londýnském Greenwichi, se toto počítání postupně opustilo.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PASZKIEWICZ, P., PASZKIEWICZOVÁ, H. F. a kol.: Kanárské ostrovy. 1. vydání Ikar 2003. 208 s. ISBN 80-249-0223-0. S. 133.
  2. Ottův slovník naučný, heslo Ferro. Sv. 9, str. 133.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]