Přeskočit na obsah

Bachčisaraj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bachčisaraj
Бахчисарай, Bağçasaray
historický pohled na Bachčisaraj, 1943
historický pohled na Bachčisaraj, 1943
Bachčisaraj – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška~300 m n. m.
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
Autonomní republikaKrym
RajónBachčisarajský
Stát (de facto)RuskoRusko Rusko
RepublikaKrym
RajónBachčisarajský
Bachčisaraj
Bachčisaraj
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha55 km²
Počet obyvatel28 609 (2021)[1]
Hustota zalidnění520,2 obyv./km²
Etnické složeníRusové, Krymští Tataři, Ukrajinci a další
Náboženské složeníPravoslavné křesťanství, sunnitský islám
Správa
Telefonní předvolba+380 6554
PSČ298400—298408
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bachčisaraj (ukrajinsky a rusky Бахчисарай, krymskou tatarštinou Bağçasaray) je město na Krymu, sporném území považovaném za část Ukrajiny, ale ovládaném od Krymské krize Ruskem. Jedná se o někdejší centrum Krymského chanátu. Leží přibližně na polovině cesty mezi městy Simferopol a Sevastopol, s nimiž je spojeno příměstskými vlaky. Město je sídlem bachčisarajského rajónu. Žije zde zhruba 26 000 obyvatel. Ještě před rozpadem Sovětského svazu se sem začali vracet Krymští Tataři (kteří do násilné deportace nařízené Stalinem v květnu 1944 tvořili většinu obyvatelstva) a s nimi také islám.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1532 se město stalo centrem Krymského chanátu.[2]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Město je známým turistickým cílem zejména díky malebnému Chánskému paláci (odtud je odvozen i název — pochází z perského باغچه‌سرای , UniPers bâqce sarây — „zahradní palác“). V paláci, který dnes funguje jako museum, se kromě dalších pamětihodností nachází Fontána slz,[3] kterou proslavil ruský básník Alexandr Puškin v romantické poémě Bachčisarajská fontána. Dalším romantickým básníkem, jenž zde pobýval, byl Polák Adam Mickiewicz.

V kopcích za městem se nachází starobylý mužský jeskynní klášter Nanebevzetí a o něco dále pak jeskynní město Čufut-kale,[3] nejsvatější místo Karaimů, Josafatovo údolí a řada dalších památek.

V rámci projektů rozvojové spolupráce České republiky byly ve městě a jeho okolí vyznačeny turistické trasy podle českých standardů a také vzniklo turistické informační centrum, které 10. června 2011 slavnostně otevřeli první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider společně s prvním náměstkem ministra turistiky Autonomní republiky Krym Alexandrem Lievem.[4]

První náměstek ministra zahraničních věcí ČR Jiří Schneider a Chargé d’affaires ČR na Ukrajině Vítězslav Pivoňka po slavnostní inauguraci turistického značení dle českých zvyklostí před Chánovým paláci v Bachčisaraji

Paleontologie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1934 byly na hoře Beš-Koš u Bachčisaraje objeveny fosilní pozůstatky velkého ornitopodního dinosaura, pojmenovaného roku 1945 Orthomerus weberae (a roku 2015 přejmenovaného na Riabininohadros weberae). Tento býložravý dinosaurus zde žil v období pozdní křídy, asi před 72 až 66 miliony let.[5]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Таблица 5. Численность населения России, федеральных округов, субъектов Российской Федерации, городских округов, муниципальных районов, муниципальных округов, городских и сельских поселений, городских населенных пунктов, сельских населенных пунктов с населением 3000 человек и более [online]. [cit. 2022-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-09-01. .
  2. COUFALOVÁ, Iveta; ŠORM, Martin. Krym. Poloostrov vzdálených říší. Dějiny a současnost. Březen 2009, roč. IXL, čís. 3, s. 8. ISSN 0418-5129. 
  3. a b Д. В. Заяц (экономика); Э. Э. Османов (история до начала 20 в., архитектура). Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-08-19]. Heslo БАХЧИСАРАЙ. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-03-28. (rusky) 
  4. Turistické značení na Zakarpatí a Krymu [online]. Velvyslanectví ČR na Ukrajině [cit. 2013-05-23]. Dostupné online. 
  5. SOCHA, Vladimír. Dinosaurus z Krymu. OSEL.cz [online]. 9. dubna 2020. Dostupné online.  (česky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]